17 lat systemu Debian

17 lat systemu Debian

przez -
5 892
Debian

Projekt Debian obchodzi swoje 17 urodziny. Dokładnie tyle czasu temu, 16 Sierpnia 1993 roku Ian Murdock ogłosił powstanie Debiana. Podczas tychże uroczystości świętowany jest Dzień Debian oraz Dzień Wdzięczności. Założeniem Iana było stworzenie dystrybucji, która byłaby w pełni otwarta, w duchu Linuksa i GNU.

Przez ostatnie lata Debian rósł stopniowy, z małego projektu Debian Linux Release, dość szybko stał się jedną z ważniejszych dystrybucji GNU/Linuksa, posiadającą ponad 1000 programistów na całym świecie. Dokumentacja została napisana w licznych językach, system posiada 36 000 pakietów, 12 oficjalnych architektur, kilka jąder (m.in. kFreeBSD, Hurd). Na Debianie bazują setki pochodnych dystrybucji, z czego ponad połowa wszystkich systemów Live jest oparta właśnie na nim.  Jako pierwszy (publicznie) zdefiniował czym jest Wolne Oprogramowanie, jako pierwszy wprowadził system zależności i zarządzanie pakietami, jako pierwszy wprowadził konkretny zbiór zasad wg których system powinien być tworzony. Demokratyczny styl prowadzenia dystrybucji jest unikalny w świecie WiOO.

Obecnie system stara się wspierać, jak najwięcej dostępnego sprzętu, współpracując z wieloma producentami. Dzięki solidnie przetestowanemu oprogramowaniu użytkownicy mogą być pewni, iż ich system będzie stabilny. Potwierdzają to zastosowania Debiana w obliczeniach komputerowych i inżynieryjnych, jak również nasza rodzima supermaszyna Galera.

Każdy, kto chce podziękować powinien odwiedzić stronę: http://thank.debian.net/.

5 Komentarze

  1. 100lat. Gdyby nie dziecięce Ubuntu to może Debiana by tak nie zapychali.A tak to robi się ociężały. Pewnie gdyby Ubuntu bazowało na Slackware , Debian by był o wiele lepszy:)

  2. Gdyby Ubuntu bazowało na Slacku, to by nigdy nie zdobyło takiej popularności. Zauważ, że Slackware to specyficzna dystrybucja, praktycznie odległa od całej reszty, tak jak Gentoo. Slack nie posiada takiego dobrego menadżera pakietów, jak Debian, do tego brakuje w nim Gnome, gdzie Debian ma kilka dostępnych dobrze wspieranych środowisk graficznych.

    Slackware poszedł w zupełnie inną stronę.

  3. No tak dokladnie , dlatego tak napisałem że gdyby bazowało na Slackware nie było by tak popularne. A może doczekało by się innego menadżera pakietów. Wydaję mi sie że slacka ogranicza Patrick, co będzie jak go nie będzie upadnie to distro czy może grono dewloperów przejmie pałeczke i wreszcie stworzą jakiś sensowny menadżer pakietów i wywalą to ocięzałe KDE z plazmą na rzecz gnome lub lxde.

Odpowiedz