Już mamy rok 2018, wiadomo, że jest to czas postanowień noworocznych i właśnie dlatego teraz jest dobry okres na nabywanie nowych umiejętności oraz naukę nowych technologii.
Cały czas słyszymy o nowościach, w miarę postępu technologii, firmy chcą wprowadzać innowacje lub modernizować swoje dotychczasowe aplikacje lub infrastrukturę. W tym samym czasie rynek miejsc pracy w Dockerze wciąż rośnie, ponieważ firmy takie jak Visa, MetLife i Splunk korzystają z Docker Enterprise Edition (EE) w produkcji. Co powiecie na naukę Dockera w 2018 roku? Oto pięć wskazówek jaką drogą pójść w trakcie nauki Dockera.
Play with Docker – strona do ćwiczeń
Play with Docker (PWD) to strona treningowa, która pozwala użytkownikom uruchamiać polecenia Dockera w ciągu kilku sekund. Daje to możliwość korzystania z darmowej maszyny wirtualnej Linuksa w przeglądarce, w której można budować i uruchamiać kontenery Dockera, a nawet tworzyć klastry. Zerknijcie na wideo z konferencji DockerCon 2017, dowiecie się więcej na temat PWD.
Strona ta składa się z sporej dawki materiałów do nauki, oraz quizów od stopnia podstawowego do zaawansowanego, dostępnych zarówno dla programistów jak i specjalistów IT
Konferencje
Dobrym miejscem do nauki są konferencje, niestety te których będziemy wspominać, organizowane są poza naszym krajem. Jedną z nich DockerCon 2018.
Jest to wydarzenie w którym zbiorowa społeczność przychodzi, aby się uczestniczyć, uczyć się i współpracować. Uczestnicy to mieszanka początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, którzy chcą poprawić swoje umiejętności. Dzięki dwóm pełnym szkoleniom, ponad 100 sesjom, bezpłatnym warsztatom i praktycznym laboratoriom oraz bogatemu doświadczeniu każdego uczestnika, DockerCon jest odpowiednim wydarzeniem. Jeszcze jest europejska wersja wydarzenia DockerCon Europe, ale nie ma jeszcze informacji kiedy i gdzie się będzie odbywać tegoroczna edycja.
Docker Meetups
Przejrzyjcie sobie stronę Docker Meetups Chapters i sprawdźcie czy istnieje w Waszym mieście Grupa Użytkowników Dockera. Z ponad 200 lokalnymi oddziałami w 81 krajach, coś na pewno w pobliżu się znajdzie. Udział w lokalnych spotkaniach to doskonały sposób na naukę Dockera. Liderzy społeczności, którzy prowadzą grupę użytkowników, często planują wykłady i warsztaty dla nowych użytkowników. Jeżeli nie takiej grupy w mieście, dołączcie do grupy spotkań Docker Online, aby zdalnie uczestniczyć w spotkaniach!
Docker Captains
„Kapitanowie” są ekspertami Dockera, są liderami w swoich społecznościach, organizacjach lub ekosystemach. Są oni zobowiązani do dzielenia się swoją wiedzą i robią to kiedy tylko mogą, są doradcami, ambasadorami, programistami, autorami, twórcami.
Obserwujcie ich na Twitterze, sprawdźcie repozytorium GitHub by zobaczyć nad jakimi projektami pracują. „Kapitanowie” chętnie udostępniają swoją wiedzę techniczną nowym użytkownikom zarówno w trybie offline, jak i online na całym świecie – nie wahajcie się skontaktować się z nimi za pośrednictwem linków społecznościowych na swoich stronach z profilami Captain
Kursy i certyfikacje
W czasach kiedy umiejętności pracy przy kontenerach są bardzo poszukiwane, Certyfikacja Docker Certified Associate (DCA) wyznacza poprzeczkę dla dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Specjaliści, którzy zdobędą certyfikat będą się wyróżniać na rynku i duże przedsiębiorstwa będą chcieli mieć ich w swoich szeregach. Chcecie zrobić sobie certyfikat, możesz zapoznać się najpierw z podręcznikiem, który zawiera przykładowe pytania z wskazówkami dotyczącymi przygotowania do egzaminu przed zaplanowaniem egzaminu.
Wiem, że niektóre ze wskazówek wiążą się z wydatkami, czasem naprawdę pojechać na konferencje programistyczną, aby móc chociażby wymienić się doświadczeniem lub zaczerpnąć porady specjalisty. Warto też zainwestować w swoją przyszłość.