Python to obiektowy język, który jest łatwy w nauce i można go wykorzystywać w różnych projektach, rozprowadzany jest na otwartej licencji, umożliwiając zastosowanie w komercyjnych projektach. Posiada coraz szersze grono użytkowników, w Polsce prężnie działa społeczność tego języka oraz organizacji, które promują ten język organizując eventy, warsztaty, szkolenia oraz konferencje programistyczne.
Poniżej przedstawione zostały grupy oraz niektóre z organizacji, które przyczyniają się do rozwoju języka Python w Polsce, jak i do budowy społeczności:
- Warszawa – PyWaw i PyLight
- Koszalin – PyKosz
- Lublin – PyLbn
- Pozniań – PyRa
- Katowice – PySilesia
- Wrocław – wroc.py
- Kraków – PyKonik
- Gdańsk – PyGDA
- Białymstok – PyStok
- Łódź – Python Łódź
- PyLadies Poland
- Django Girls
- Women in Technology
- Stowarzyszenie Polska Grupa Użytkowników Pythona
- PyPolska
Jakie firmy używają tego języka, w swoich projektach? Giganty takie jak: Google, Nasa, Facebook, Yahoo, Spotify, Dropbox.
Język ten ma sporo możliwości, to co powiecie na naukę języka Python?
Oto 8 wskazówek jak uczyć się Pythona:
Warsztaty oraz Meetupy
Na samym początku zostały wymienione grupy oraz niektóre z organizacji, które przyczyniają się do rozwoju języka Python w Polsce, organizowane są w ramach ich działań spotkania prelekcyjne, jak i warsztatowe. Grupa PyLadies Poland ma swoje oddziały w miastach takich jak: Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Śląsk. Organizowane są w ramach tej organizacji warsztaty cykliczne, które odbywają się co dwa tygodnie dla różnych grup zaawansowania jak i również organizowane są warsztaty weekendowe. Ostatnimi weekendowymi warsztatami były Pyladies.start() w których wzięło udział, uwaga – 200 osób!
Inną organizacją, która organizuje warsztaty jest Django Girls, w Polsce ma oddziały między innymi w: Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Warszawie. Jednak Django Girls organizuje warsztaty, które wprowadzają uczestników nie tylko w podstawy Pythona, ale i również uczestnicy uczą się frameworka Django. Na koniec warsztatów uczestnicy wiedzą jak zrobić prostego bloga w Django :)
Warsztaty weekendowe jak i cykliczne są również prowadzone przez organizacje Women in Technology, organizacja ta ma oddziały w miastach takich jak: Wrocław, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Warszawa, Poznań.
W warsztatach „Poznaj podstawy Pythona”, gdzie wzięło udział około 40 osób, uczestnicy uczyli się podstaw Pythona pod okiem mentorów i mentorek, warsztaty zakończyły się programowaniem płytek Micro:bit w MicroPythonie, co się bardzo uczestnikom spodobało. Ostatnie warsztaty były organizowane w lipcu w Krakowie, była to kolejna edycja z serii Go for IT, girl! poświęcone różnym obszarom i możliwościom rozwoju w IT. Organizatorki chciały pokazać, że technologia ma różne oblicza. Wcześniej w ramach serii Go for IT organizowane były warsztaty z PM czy UX, kolejny raz padła decyzja na warsztaty z programowania w Pythonie.
W Polsce istnieją dwa Stowarzyszenia – Stowarzyszenie Polska Grupa Użytkowników Pythona oraz PyPolska, których celem jest pomoc w organizacji wydarzeń poświęconych językowi Python, działalność promocyjna i edukacyjna w zakresie tego języka, wspieranie lokalnych grup użytkowników, kół naukowych i innych tego typu środowisk wykorzystujących Pythona, tworzenie projektów i programów edukacyjnych do wykorzystania w szkolnictwie.
Jednym z flagowych projektów Stowarzyszenia Polskiej Grupy Użytkowników Pythona jest projekt Micro:bit, w ramach projektu został stworzony program szkoleniowy oraz jest tłumaczona oryginalna dokumentacja urządzenia na język Polski. Do tej pory stowarzyszenie dotarło z warsztatami dla dzieci do Koszalina, Warszawy, Krakowa, Lublina oraz do szkół podstawowych w mniejszych miejscowościach.
Prowadzone są również szkolenia dla dorosłych, chcących nauczać dzieci programowania oraz spotkania projektowe dla osób chcących się udzielać w stowarzyszeniu. W lutym planowane są warsztaty w Gdyni „Python dla nauczycieli”, cel warsztatów to przygotowanie nauczycieli informatyki do prowadzenia zajęć z Pythona w szkołach ponad gimnazjalnych. Warsztaty są prowadzone cyklicznie, planowane jest rozszerzenie ich na inne miasta.
Co do tzw. spotkań prelekcyjnych, w Polsce mamy lokalne grupy użytkowników tego języka. Na samym początku artykułu zostały one wymienione. W trakcie tych spotkań można wysłuchać merytorycznych prelekcji, porozmawiać z innymi Pythonistami na tematy zawodowe.
Najstarszym i chyba najbardziej rozwiniętym z takich grup jest PyWaw, Warszawska Grupa Użytkowników Pythona. PyWaw to cykliczne spotkania pasjonatów języka programowania Python z Warszawy i okolic. Projekt ten skierowany jest zarówno do studentów stołecznych uczelni, profesjonalnych deweloperów oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Pythonem. Celem spotkań jest wymiana doświadczenia pomiędzy programistami, integracja pythonowego środowiska Warszawy oraz propagowanie Pythona jako uniwersalnego języka programowania. Spotkania PyWaw odbywają się w każdy drugi lub trzeci poniedziałek miesiąca.
Kursy i certyfikacje
Na rynku jest spory wybór kursów, my napiszemy tylko o wybranych przez nas.
Udemy
Oferta Udemy jest skierowana do osób o różnym stopniu zaawansowania, baza to 5500 kursów z różnych technologii, prowadzone są one przez doświadczonych mentorów. Sama oferta dotycząca Pythona jest spora i interesująca pod względem ceny jak i tematyki kursów.
Ważne dla pracodawców są certyfikaty, przydają się one przy szukaniu pracy. Najlepiej wyszukać jakiś autoryzowany ośrodek szkoleniowy, który prowadzi szkolenia. Takim ośrodkiem prowadzącym szkolenia dla Python Academy jest Compendium Centrum Edukacyjne, jest to ośrodek autoryzowany Authorized Python Academy Training Center (APATC). Prowadzone są tam szkolenia z Pythona i frameworka Django.
Python Academy jest wyspecjalizowanym dostawcą szkoleń posiadającym w swojej ofercie szereg kursów dotyczących Pythona i Django. Dodatkowo, dostosowuje on szkolenia w celu zaspokojenia szczególnych potrzeb klientów, często łącząc szkolenia z konsultacjami.
Trenerzy Python Academy są programistami Pythona z dużą praktyką i doświadczeniem szkoleniowym. Wielu z nich to specjaliści od jednego lub większej liczby frameworków lub bibliotek Pythona, wśród nich znajdują się również autorzy otwartych bibliotek.
Specjalizacja z Python pozwala Python Academy dostarczyć szkolenia zarówno dla osób dopiero zaczynających programować w Pythonie jak i takich, które mają już więcej doświadczenia również komercyjnego.
Usługi oferowane przez Python Academy mają zasięg międzynarodowe, prowadząc szkolenia w różnych językach. Więcej informacji na temat Python Akademii można znaleźć pod adresem:
http://www.python-academy.com/
Literatura
Jednym z najważniejszych tutorialów do nauki Pythona, jest tutorial Python Software Foundation. Dokumentacja ta wprowadza użytkownika do podstawowych pojęć oraz cech języka. Plusem tutorialu jest to, że można go używać też będąc offline. Dokumentacja ta ma opisane najważniejsze funkcje Pythona, po przerobieniu go użytkownik może pisać już programy w tym języku. Będzie również przygotowany do poznania bibliotek Pythona oraz używania ich w swoich projektach.
Oprócz tutoriali nadal popularne są książki, w formie papierowej, jak i elektronicznej. Większy wybór oraz najbardziej aktualne informacje zawarte są w książkach anglojęzycznych. Sporo z nich zostało przetłumaczonych na język Polski, lecz tłumaczenia nie zawsze są dobre.
Dobra do wprowadzenia jest książka „Learning Python”, skierowana jest zarówno dla osób początkujących jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Kolejna z książek „Python for kids” jest idealną pozycją dla osób nieznających żadnego języka programowania, mimo tytułu książki, który wskazuje że jest to książka dla dzieci.
StackOverflow
Jest to serwis społecznościowy na którym programiści mogą zadawać pytania, na temat szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania. Niektórzy autorzy bibliotek traktują ten serwis jako zamiennik zgłaszania błędów do aplikacji. Co daje bycie w StackOverflow? Można nauczyć się wielu nowych rzeczy związanych z programowaniem, nowych sposobów na wypracowanie sobie technik szukania błędów we własnej pracy. Jest to również szansa na wymianę doświadczenia z innymi programistami.
Programy mentorskie
Istnieją w Polsce programy mentorskie, takie jak Tech Leaders, to bezpłatny program mentorski przeznaczony tylko dla kobiet. Organizowany jest przez organizację Women in Technology i jest świetną okazją, aby przez kilka miesięcy pracować i rozwijać się w gronie mentorów i mentorek z branży IT i nowoczesnych technologii. Z mentorem można pracować online lub offline. Czas trwania takiego projektu to 4 miesiące, minimum to jedna godzina raz na dwa tygodnie.
Drugim typowo Pythonowym programem mentorskim jest The Python Core Mentorship Program . Zadaniem tego programu jest zapewnienie otwartego i przyjaznego miejsca, które łączy studentów, programistów i wszystkich zainteresowanych wspieraniem rozwoju języka Python. Projekt opiera się na założeniu, że najlepszym sposobem na powitanie nowych osób w środowisku Pythonowym jest miejsce, które łączy ich z mentorami.
Konferencje programistyczne
Dobrym miejscem do nauki są konferencje programistyczne, PyCon PL jest największą konferencją Pythonową w Polsce, do roku 2017 była jedyną organizowana w naszym kraju. 2018 rok to nie tylko zmiana z liczby 7 na 8, ale i również większe możliwości w Polsce dla Pythonistów, a mianowicie organizowana jest nowa konferencja PyCode Conference 2018.
Obie konferencje łączy cel wydarzenia – integracja programistów Pythona zainteresowanych wykorzystaniem tego języka w projektach komercyjnych. Skierowane są do programistów, entuzjastów oraz hobbystów. Uczestnicy to mieszanka początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, którzy chcą poprawić swoje umiejętności
Polecane są również konferencje zagraniczne: EuroPython, PyCon.
Polish Python Coders Group Forum
Dobrym miejscem do nauki jest forum Polish Python Coders Group, forum to już istnieje od 2008 roku, zyskało spore grono użytkowników.
Będąc zarejestrowanym użytkownikiem można poznać społeczność Pythonową, która z roku na rok rośnie w siłę. Można podzielić się swoim kodem źródłowym oraz pomysłami na projekt, w razie problemów z pisaniem skryptów, również i poprosić o pomoc stałych bywalców. Pomoc przy problemach z kodem jest priorytetem na forum. Naprawdę warto dołączyć do społeczności, forum Polish Python Coders Group to odpowiednie miejsce.
Kanały IRC
IRC to narzędzie do komunikowania się z innymi ludźmi na żywo. Użytkownicy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania podłączają się do serwerów tworzących sieć IRC. Identyfikuje użytkownika tzw. nickname (ksywka), rozmowa polega na wymianie wiadomości tekstowej pomiędzy użytkownikami. Pythonowe polskie kanały to: #python.pl, ##python.pl, #django-pl, naprawdę warto łączyć się i wziąć udział w dyskusji.
Mam nadzieje, że wskazówki, które zostały dość dokładnie opisane pomogą Wam rozpocząć naukę języka. Wiecie teraz, gdzie zaczerpnąć pomocy oraz konsultacji w razie problemów oraz wątpliwości, poznaliście organizacje, które organizują warsztaty praktyczne z tego języka. Tak więc do nauki !