94% polskich firm stosuje Open Source

94% polskich firm stosuje Open Source

przez -
0 730
Open Source

Z badań przeprowadzonych w marcu 2006 r. wśród 246 polskich firm wynika, że 94% polskich firm stosuje na swoich serwerach oprogramowanie typu Open Source. Jak podają badania przedstawione na konferencji przez Stowarzyszenie Linux Profesjonalny i firmę Pentor, największą popularnością cieszy się system operacyjny Linux i pakiety biurowe Open Office. U ponad 72% wskazań serwery wyposażone w system Linux są najczęściej wykorzystywane do obsługi infrastruktury sieciowej firmy (firewall, poczta elektroniczna czy serwery WWW). Natomiast dla 45% firm są również platformą dla baz danych. 16% ankietowanych stosuje Linux i oprogramowanie Open Source na wszystkich swoich komputerach.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze dystrybucje Linuksa na firmowych dektopach to sprawa wygląda następująco: 21% badanych używa Red Hat, 16% Novell SUSE Linux, 15% Debian. Na serwerach najczęściej można spotkać Red Hat (blisko 40%), SUSE Linux i Debian (po blisko 25%).

Z badań wynika, że firmy preferują wersje komercyjne systemów i aplikacji Open Source głównie z uwagi na usługi wsparcia technicznego, certyfikaty zgodności oraz dostępność szkoleń. 60% ankietowanych jest zdania, iż całkowite koszty wdrożenia rozwiązań linuksowych są mniejsze niż w przypadku rozwiązań zamkniętych(bez dostępu do kodu źródłowego).

Głównym czynnikiem decydującym o przejściu na Open Source to przede wszystkim większe bezpieczeństwo oraz stabilność (50% badanych) oraz niższe koszty zakupu (42%).

Brak komentarzy

Odpowiedz