ACTA podpisana przez Polskę. Co będzie dalej?

ACTA podpisana przez Polskę. Co będzie dalej?

przez -
4 860
ACTA

Jak już pewnie większość Was wie, ACTA została podpisana przez ambasador Polski w Japonii – Jadwigę Rodowicz i prawie całą Unię Europejską, z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym. Co będzie działo się dalej? Nastąpią konsultacje, jak obiecał Boni.

Minister Michał Boni zapowiadał po niedzieli, że po 26 stycznia nastąpią konsultacje, które powinny odbyć się przed podpisaniem dokumentu. Czeka nas teraz proces ratyfikacji w PE oraz ratyfikacji przez wszystkie kraje, które podpisały ten dokument. Premier tak samo zapewniał, że ustawa musi zostać podpisana 26 stycznia koniecznie, bo inne kraje już to zrobiły. Okazuje się, że mieliśmy czas do 31 marca 2013 roku.

Niestety wszyscy zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Mogliśmy nie podpisywać, odrzucać też nie trzeba było. Domagano się natomiast skierowania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, w celu sprawdzenia zgodności tego dokumentu z prawem europejskim.

Teraz musimy czekać na decyzje w sprawie obiecanych rozmów, które odbywają się w naszym kraju niestety już po czasie. Jest jeszcze szansa na zablokowanie ustawy ACTA w dwóch kolejnych etapach. Zachęcamy zatem do odwiedzania strony stopacta.com.pl, gdzie powinny się pojawiać najświeższe informacje.