ADI zapowiedziało wprowadzenie do swojej oferty udoskonalonej wersji MinnowBoard MAX o nazwie MinnowBoard Turbot. Prezes firmy – Steven Yates ujawnił, że płytka będzie w pełni kompatybilna z wersją MAX, ale będzie posiadała kilka nowości. Zmieniony zostanie układ na Intel Atom E3826, dwurdzeniową jednostkę o taktowaniu 1.46 GHz z kartą graficzną Intel HD Graphics. Zwiększy się domyślnie pamięć operacyjna, z 1GB na 2GB. Dojda dwa wyjściowe piny do zasilania oraz dodatkowe złącze dla akumulatora/baterii. Poprawionych zostanie kilka błędów z poprzedniej wersji.
Prócz tego cała specyfikacja prezentuje się następująco:
- Pamięć Flash dla UEFI/BIOS/SeaBIOS wynosić będzie 8MB
- Złącza znajdujące się przy krawędziach: microSD, MicroHDMI, gigabitowe złącze sieciowe, USB 3.0, USB 2.0, SATA 3Gb/s
- Porty rozszerzeń:
- 26 pinowe wolniejsze złącze (LSE): SPI, I2C, I2S audio, 2 x UART (TTL-level), 8x GPIO (2 x wsparcie dla PWM), +5V, GND
- 60 pinowe szybkie złącze: PCIe Gen 2.0 lane, SATA 3Gb/sec, USB 2.0 host, I2C, GPIO, JTAG, +5V, GND
- Inne: złącze szeregowe do debugowania, port do flashowania firmware, radiator, wsparcie dla ACPI 5.0
- Zasilanie: 5V wejście dla 3.5mm jacka, 5V wyjście poprzez 2 pinowe złącze
- Wymiary: 99 x 74 mm
- Systemy operacyjne: Debian GNU/Linux, Yocto Project Linux, Ubuntu, Android 4.4, Windows 10
Wstępna cena MinnowBoard Turbot bez żadnych dodatków ma wynosić 139.95 dolarów.
A ile kasy?
Kliknij w link i przejdź do sklepu. Za nową płytkę z obudową i zasilaczem wychodzi $171, do tego najpewniej trzeba doliczyć wysyłkę.
drogo!!! za 400 zł to rasbery pi 2+ z 1 gb ram i usb 2 plus dodatki( obudowa zasilacz pilot karta z programem) mógłbym dać 500 z dodatkami jakby mialł usb3 i 2GBram i jakiś port sata 2
Nie ma czego porównywać bo sam procesor Intela kosztuje tyle ile całe RPi. ;) I może i masz masę dodatków ale i dużo niższą wydajność. Za lepszy sprzęt z ARM-owymi prockami też różni producenci sobie życzą od 500zł wzwyż więc nie jest wcale tak drogo (CubieTruck $140, Cubieboard4 $200, mocniejsze Odroidy od $75). Jeśli patrzysz tylko na koszt to najprawdopodobniej szukasz zupełnie czegoś innego i źle trafiłeś.
A na co ci wydajność w płytce do automatyki. Jakbym chciał wydajność to bym kupił i7.
Skoro nie potrzebujesz wydajności to kup AVR-a za złotówkę albo jakiegoś ARM-a z rodziny Cortex-M…
Po to są różne rozwiązania aby dobrać coś co będzie idealnie pasowało, a jęczenie o cenę kiedy potrzebne jest po prostu inne (tańsze) rozwiązanie jest bezcelowe…