Adobe coraz bardziej pro-open sourceowe?

8
1029
Adobe
Adobe

Od jakiegoś czasu można zaobserwować zjawisko angażowania się Adobe w rozwój Open Source Software z różnych powodów. Najczęściej to posunięcie wynika z chęci dowalenia Microsoftowi i zdobycia miażdżącej przewagi nad konkurencją. W ostatnich miesiącach Adobe zaskoczyło nas mile kilkoma nowinkami, a i odnalazłem jedną plotkę.

Adobe udostępnia Mozilli silnik ActionScript

Adobe Systems poinformowało o udostępnieniu kodu źródłowego wirtualnej maszyny ActionScript fundacji Mozilla w ramach nowego projektu Tamarin. ActionScript to implementacja standardu EcmaScript na którym bazuje znany język JavaScript.

Decyzja Adobe tłumaczona jest chęcią zjednoczenia JavaScript, ponieważ każda z przeglądarek ma swoją własną implementację (IE – JScript, Mozilla – SpiderMonkey), a format Flash korzysta z ActionScript.

Warto zaznaczyć, że udostępniony Mozilli kompilator jest parę razy szybszy od SpiderMonkeya, co wg. Adobe daje zupełnie nowe możliwości, także w aplikacjach AJAX.

Adobe nie konsultowało przekazania Mozilli kodu źródłowego VM ActionScript z Microsoftem, jednak ma nadzieję, że Microsoft skorzysta ze zunifikowanej wersji JavaScript, co pozwoli na stworzenie implementacji na platformach Flash, Mozilla i Internet Explorer, która stałaby się niekwestionowanym standardem w Internecie. [src]

Nikt nie wierzy już w bajki z cyklu „Microsoft zaimplementuje w swoim oprogramowaniu konkurencyjne, lepsze i wolne rozwiązanie”, więc powinni postawić kawę na ławę: Dajemy wam naszą maszynę wirtualną, bo wierzymy, że odbierzecie kolejną część rynku MSIE, dzięki czemu nasze rozwiązania staną się jeszcze popularniejsze i nikt nie zagrozi naszej technologii!

Adobe InDesign będzie wspierał OpenDocument?

Wątek mieszczący się w kategorii „płotka i plotka” ;-) Paweł Tkaczyk w notatce poświęconej otwartym standardom wspomina w jednym zdaniu: „format OpenDocument będzie można importować do bardziej zaawansowanych programów do składu i łamania (jak Adobe InDesign czy Quark XPress)” + „Adobe planuje obsługę ODF w kolejnych wersjach swoich aplikacji (np. będzie można importować OpenDocument do InDesigna).”. To by tłumaczyło, dlaczego Adobe chce mieszać w specyfikacji OpenDocument 1.1. Niestety Google nie zwraca żadnych konkretów :(

PDF – standard przez duże S!

To już chyba nowością nie jest! :) LinuxNews.pl informuje, o zamiarach Adobe. Firma chce ujawnić pełną specyfikację PDF i ustandaryzować format w ISO. Środowisko wolnego oprogramowania dzięki temu tylko zyska natywne czytniki dla KDE/GNOME/…, które poradzą sobie z każdym plikiem! Koniec problemów z odczytywaniem druków! Koniec czekania aż Adobe łaskawie stworzy Windows-podobnego readera! Będzie można również tworzyć własne PDFy (może poprawią eksport w OpenOffice.org po ujawnieniu specyfikacji!). Dodatkowo OSDL chce wdrożyć PDF jako standardu przesyłania zadań wydruku, przy zachowaniu wstecznej zgodności z PostScriptem :)

Btw. Ciekawe czy po zestandaryzowaniu PDFa, Microsoft doda drukarkę do Officea 2007. Jak zapewne pamiętamy, Adobe chciało oskarżyć Microsoft o wykorzystanie pozycji monopolisty…

Ze względu na sprzeciw Adobe Microsoft został zmuszony do usunięcia możliwości zapisywania plików do formatu PDF w Office 2007.

Firma Adobe zagroziła, że jeśli Microsoft pozostawi możliwość zapisu do PDF w finalnej wersji Office, pozwie go przed instytucją Unii Europejskiej o wykorzystywanie pozycji monopolistycznej. Chociaż PDF jest otwartym formatem i obsługuje go np. OpenOffice.org i Mac OS X to w przypadku Microsoftu i jego pakietu Office stanowisko Adobe nie jest entuzjastyczne. Spór ciągnie się już od lutego.[src]

Gdy PDF zostanie zatwierdzony jak Standard przez ISO, żadne sądy nie będą już potrzebne. Czyżby Adobe zapomniało o tym kawałku swojej historii?

Standardy i standardy a wyścig po dominację nad wirtualnym światem

Dość głośno w ostatnich miesiącach jest o różnych procesach standaryzacji formatów plików w ECMA/ISO. Zaczęło się oczywiście od wojny OpenDocument vs Office”Open”XML, z której jasno wynika iż Microsoft jest na straconej pozycji. Unia Europejska zaleca korzystać z OpenDocumentu w administracji publicznej, a to m.in dzięki posiadaniu statusu międzynarodowego standardu ISO.

Liczne serwisy przy okazji informacji o standaryzacji formatu Adobe, piętnują firmę za opieszałość i czekanie aż do premiery XPS wraz z Vistą. Niektórzy ryzykują, stwierdzając, że to strach przed gigantem z Redmont i chęć zabezpieczenia się na rynku (teraz firmy będą wojować standardami ECMA/ISO a nie patentami). Jednak nie musi być to dokładnie ten powód. Na razie sam Microsoft nie promuje zbytnio elektronicznego papieru. Usunął funkcję eksportu do XPS z Officea 2007, chociaż była ona w becie2, a i nie było żadnych przeciwwskazań czy problemów prawnych. Być może XPS jest słaby i powtórzy się historia z WMA, które miało wygryźć mp3 a wygryzło się samo ;-)

Wygląda na to, że wszystko toczy się wg myśli Ruchu Wolnego Oprogramowania. To teraz czekamy na wolnego Flasha, bo częstość wydawania plajera jest dobijająca :)

Poprzedni artykułDarmowe tworzenie sterowników dla Linuksa
Następny artykułLinux Mint 2.2 Beta

8 KOMENTARZE

  1. SVG ma być alternatywą do Flasha, lecz niestety kiepsko z wsparciem. Póki co żadna przeglądarka nie odtwarza animacji. A Flash nie jest taki zły, mógłby po prostu nie robić takiego bajzlu w kodzie i mógłby być wolny :)

  2. A no. Uwolnienie Flasha byłoby miłe – ułatwiłoby implementację w przeglądarkach i nie sprawiałoby takiego problemu. Java już się na to pokusiła ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj