Adobe Flash

Pod długich miesiącach prac, beta testów i wersji kandydujących firma Adobe udostępniła nową wersję odtwarzacz Flash Player. Najnowszy produkt jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X oraz dystrybucji Linuksowych. Obsługuje takie przeglądarki, jak Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera i Safari.

W najnowszej wersji skupiono się głównie na działaniu aplikacji oraz zarządzaniu energią. W tymże aspekcie usprawniono działanie garbage collectora, dzięki czemu aplikacja będzie działać dłużej i szybciej. Dodano nową funkcjonalność w postaci wykrywacza niskiej ilości pamięci RAM, dzięki czemu program sam się zamknie, jeżeli jest jej za mało. Ciekawą opcją jest automatyczne wykrywanie, czy dana karta jest w schowana w tle, czy na wierzchu. Jeżeli jest ta pierwsza opcja, to program automatycznie zatrzymuje działanie aplikacji, oraz redukuje zużycie procesora do minimum, czasem przechodząc w tzw. pętlę bezczynności. Dotyczy to również Adobe AIR.

Wideo również przeszło poważne zmiany. Flash Player 10.1 wprowadza natywną sprzętową obsługę kodeka H.264. Niestety, ale na razie dostępną jedynie na systemy z rodziny Windows. Dystrybucje Linux i Mac OS X muszą jeszcze troszkę poczekać. Strumieniowe przysyłanie danych przez HTTP doczekało się również wsparcia. Nowa opcja umożliwia zwiększenie przepustowości, jakości przesyłanych materiałów, oraz odpowiednio dobierać jakość materiałów do łącza internetowego, opartych o standard MP4, dzięki czemu nie będziemy musieli czekać na załadowanie się paska przewijania. Dzięki zastosowaniu Open Source Media Framework programiści mogą bez problemu implementować nową funkcjonalność do swoich aplikacji. Kolejną opcją jest bezpośrednia komunikacja między użytkownikami danej grupy, w postaci Real Time Media Flow Protocol(RTMFP). Działa to na zasadzie aplikacji do czatu czasu rzeczywistego. Ucieszą się też Ci, co oglądając film, czasem tracili połączenie z internetem i nie mogli dalej go oglądać. Od teraz aplikacja buforuje wszystko, i jeżeli połączenie jest zerwane, to przełącza się na bufor, a kiedy połączenie się ustabilizuje, wraca do normalnego trybu. Ostatnim dodatkiem do wideo jest Smart seek, który to wykorzystuje wspomniany wcześniej bufor, do przewijania w tył, dzięki czemu aplikacja nie zacznie ponownie pobierać materiału, tylko dalej będzie go buforować, a my możemy sobie dowolnie przewijać w przód i w tył, jakby ten film był u nas na dysku.

Najnowsza wersja Flash Playera wspiera od teraz wielodotyk, w postaci dotknięć, przewijania, obracania, skalowania i łapania dwoma palcami. Posunięcie to ułatwi pisanie aplikacja dla takich urządzeń, jak tablety, komputery All-in-One, smartfony, czy telefony komórkowe. Dodano również tryb prywatności.

Na koniec warto wspomnieć o wersji dla Maków, która to została praktycznie przepisana od nowa, dzięki czemu we większości korzysta teraz z interfejsu Cocoa, m.in. interfejs użytkownika, dźwięku, obsługa wydruku, czy wspieranie sprzętowo animacji,  a tylko niewielka część pozostała w Carbon.

Nowa wersja do pobrania ze stron get.adobe.com.

6 Komentarze

Odpowiedz