Firma Adobe na jednym z blogów oficjalnie zapowiedziała porzucenie platformy AIR dla Linuksa. Adobe Integrated Runtime, to wieloplatformowe środowisko wykonawcze dla RIA (ang. Rich Internet Application), zbudowanych za pomocą Flash, Flex, lub HTML i AJAX. Programy AIR mogą być aplikacjami pulpitu.
19 marca 2007 miało miejsce pierwsze publiczne wydanie wersji testowej AIR (wówczas pod nazwą Apollo), wraz z SDK i rozszerzeniem pozwalającym projektować aplikacje za pomocą Flex framework.
Głównym powodem porzucenia rozwoju jest małe zainteresowanie systemami desktopowymi Linux. Wcześniej Adobe wiązało bardzo duże nadzieje z Ubuntu, Mandriva i openSUSE/SUSE, jako że owe dystrybucje miał dość duży udział w rynku systemów Linux, jednakże kolejne lata pokazały, że ani programiści, ani klienci nie są zainteresowani programami pod tą platformę.
Ostatnią wydaną wersję jest Adobe AIR 2.7, które to stanie się „Linux porting kit for AIR” i będzie dostępne dla partnerów Open Screen Project, aczkolwiek nie będzie to samo, co natywny klient dla Linuksa. Pozwoli jednak na portowanie aktualnie wydawanych aplikacji. Szybki wzrost Androida i iOS skierował uwagę firmy i tam zamierza ona skierować wszystkie swoje zasoby.
Miejmy tylko nadzieję, że w przyszłości Linux zacznie być bardziej doceniany przez producentów sprzętu oraz klientów zarówno biznesowych, jak i końcowych. Póki co firma Adobe nie widzi sensu w rozwijaniu oprogramowania dla platform, które nie przynoszą jej zysku.
I nie ma co się dziwić. Kogo zainteresuje ten 1% rynku? :P
Adobe po prostu chciało zarobić, ale źle ulokowało swoje idee. Gdyby dali AIR na GPLu to by było to popularne tak jak JAVA. A tak… pocałucie się w dupę.
Ale będzie dla Androida czyli jakby też dla Linuksa ;p
Sorry ale Android ma tyle wspólnego z Linuksem co Ubuntu.
Przypomnę, że na Airze zrobiony jest oficjalny program do składania PITów online.
I dzięki temu znowu pieniądze nas (podatników) zostały wyrzucone w błoto – wybierając z góry skazana na porażkę badziewną platformę (która przypomnę nie miała nawet locale potrzebnych do przecinka jako separatora groszy – przez co trzeba było … zmienić polskie prawo).
Bez względu na platformę – Air nie ma szans się przyjąć, skoro web-aplikacje są wystarczające (szczególnie z html5). Nie można było od razu do PIT-ów zrobić web-aplikacji ?
JAVA! Only Java! Ja nie wiem po co się pchali w tego AIRa.
Nom, jak pisze Greg trzeba było zrobić aplet na Javie, JavaScript lub nawet wykorzystać PHP. Ale oczywiście był ktoś mądrzejszy w tym zespole projektowym i nie wziął pod uwagę braków w AIR, jak napisał Dariusz :/