Xubuntu 12.04 LTS zostało wydane w kwietniu 2012 roku i ma już za sobą aż cztery większe aktualizacje. Xubuntu 14.04 miało swoją premierę w kwietniu 2014 roku i niedawno doczekało się pierwszego pakietu poprawek. W dzisiejszym artykule zajmiemy się aktualizacją dwuletniego systemu do jego najnowszej wersji.

Aktualizacja Xubuntu 12.04 LTS do Xubuntu 14.04 LTS - uruchamianie aktualizacji

Należy tutaj pamiętać, że system z długoterminowym wsparciem może być tylko aktualizowany do dystrybucji z długoterminowym wsparciem. Podczas tego procesu wyłączane są wszystkie repozytoria, które należy aktywować ponownie po skończonych czynnościach. Warto również zrobić kopię zapasową katalogu domowego, bo nie zawsze wszystko może pójść po naszej myśli.

Aby zasymulować proces aktualizacji typowego systemu, skorzystaliśmy z repozytoriów i programów z poradnika: Xubuntu 14.04 – konfiguracja po instalacji. W przypadku różnych nietypowych repozytoriów, np. repozytoria nowszych pakietów Xfce, powinniśmy je całkowicie wyłączyć i jeżeli to możliwe, to pousuwać większość pakietów. Niezrobienie tego może spowodować poważne uszkodzenie systemu i w konsekwencji wymagana będzie pełna reinstalacja. Czasami jest to nawet lepsze wyjście, niż zabawa w aktualizację.

Po dłuższym odczekaniu, w zależności od szybkości naszego internetu i dostępnej mocy obliczeniowej maszyny Menedżer aktualizacji poprosi nas o ponowne uruchomienie systemu. Po chwili zauważymy nowy ekran logowania, wpisujemy dane i oglądamy nowy pulpit.

Aktualizacja Xubuntu 12.04 LTS do Xubuntu 14.04 LTS - włączanie repozytoriów

Na początek warto aktywować nasze repozytoria, które zostały wyłączone. Używamy do tego aplikacji Y PPA Manager, wchodzą do Advanced -> Re-enable working PPAs after Ubuntu upgrade. Następnie usuwamy zbędne pakiety: xscreensaver (zastąpiony przez Light Locker), alacarte (zastąpiony przez MenuLibre), gthumb (zastąpiony przez Ristretto). Potem należy doinstalować Whisker Menu, alternatywne menu dla Xfce, które jest ono wzorowane na KDE Lancelot i w pełni zintegrowane ze środowiskiem graficznym.

Podsumowanie

Po krótkim korzystaniu z systemu po aktualizacji ciężko nam jest tak naprawdę ocenić, co jest lepsze. Jeżeli mielibyśmy system w takim stanie, jak prawie rok temu, to wybralibyśmy czystą instalację. Natomiast w przypadku powyższego przykładu, śmiało moglibyśmy polecić aktualizację.

Poprzedni artykułKoduj z klasą – nowy projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej
Następny artykułWordPress 3.9.2
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

12 KOMENTARZE

  1. Najlepsze jest to, że podczas aktualizacji systemu zaleca się zrobienie kopii zapasowej katalogów użytkownika – bardzo dobrze świadczy to o solidności procesu aktualizacyjnego. No, ale drugie imię Ubuntu to przecież solidność …

    • Zalecać to można i pełną kopię całego dysku przed aktualizacją. Poważny system nie potrzebuje gmerać w /home/ kiedy aktualizuje SYSTEM.

      A Windows jako przykład? Proszę…

    • Ubuntu to system przede wszystkim dla ludzi którzy nie ogarniają (nie są świadomi tego co się dzieje podczas aktualizacji) dlatego jeśli system nie wstanie po aktualizacji – spanikują że stracili wszystkie ważne pliki.
      Dlatego to absurdalne zalecenie.

    • Przecież nawet w Windows, jak aktualizowałeś do nowego wydania, to zalecali zrobienie wszystkich kopii zapasowych. Samo Apple nawet to zaleca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj