Alexander von Gluck podejmie się prac nad Gallium3D dla Haiku

Alexander von Gluck podejmie się prac nad Gallium3D dla Haiku

przez -
3 1094
Haiku

Minęło już wiele czasu odkąd zebrano pieniądze na przeportowanie Gallium 3D do Haiku, lecz niestety nie udało się znaleźć żadnego dewelopera. Poprzedni programista Adrian Marius Popa nie dokończył swoich prac i nie dawał znaków życia. Tym razem mamy 100% pewność, że się uda, bo będzie to robił ten sam człowiek który zajmuje się sterownikiem Radeonów HD w Haiku, czyli Alexander von Gluck aka kallisti5.

Gallium 3D jest częścią biblioteki Mesa 3D od 2009 roku. Jednakże w sierpniu 2011 roku usunięto m.in. wsparcie dla BeOSa w Mesie. Alexander wysłał e-mail na listę mailingową Mesy, w którym zapytał czy poprawki dla Haiku zostaną przyjęte, a to spotkało się z akceptacją i kallisti5 wysłał już swój pierwszy patch.

Alexander zaproponował by płatności podzielić na kilka etapów:

  • 0% – Aktualizacja Mesa3D/aka Gallium 3D do bieżącej wersji i praca nad poprawkami które znajdą się w Mesie 3D.
  • 0% – Dodanie Mesy 3D do systemu budowania, po wcześniejszej kompilacji OpenGL Kit.
  • 25% – Zapewnienie, że Mesa 3D działa na podstawie OpenGL Kit, a renderowanie programowe działa. W tym momencie wrócimy do punktu wyjścia, ale z działającą nową Mesą.
  • 50% – Uzyskanie przynajmniej jednego działającego sterownika, który zapewni sprzętową akcelerację.
  • 25% – Przygotowanie przynajmniej dwóch sterowników które zapewnią sprzętową akcelerację.

Zaprezentowane kwoty zależą od włożonej pracy. Aktualnie kalistti5 jest w połowie pierwszego etapu. Z większą ilością szczegółów można zapoznać się na jednej z list mailingowych Haiku. Większość pieniędzy zostanie wydana na zakup kart graficznych od AMD, które posłużą do opracowywania i testowania kolejnych sterowników. Niestety większość sprzętu który posłuży do debugowania i testów sterowników, kallisti5 musi kupić samodzielnie. Przyczyniając się do wzrostu nagrody, pomaga się Haiku na dwóch frontach (nowa Mesa i sterowniki).

Na sam koniec portal Haikuware odesłał na emeryturę swój konkurs Thank You Award, który polegał na przyznawaniu drobnych kwot pieniężnych, wskazanym deweloperom za pomocą ankiety, przez społeczność Haiku. Pozostałe pieniądze z puli, czyli 2348,06 dolarów przekazano na nagrody, związane z Gallium 3D.

3 Komentarze

Odpowiedz