AMD Catalyst 11.12

AMD Catalyst 11.12

przez -
9 512
AMD Catalyst

Firma AMD wydała sterowniki Catalyst 11.12 dla kart graficznych Radeon i FirePro. Oznaczenie pliku dla Linuksa to fglrx 8.92. Nowa wersja przynosi całkiem sporo ciekawych zmian, mimo tego że brak na oficjalnej stronie jakichkolwiek wzmianek o tym. Ze zmian warto wymienić wstępne wsparcie dla Red Hat Enterprise Linux 6.2, integrację bibliotek OpenCL MCW SlotMax, ulepszenia RandR, poprawkę kilku błędów wyświetlania oraz innych błędów. Google Chrome otrzymało bezpośredni dostęp do sprzętu, oraz lepsze wsparcie dla sprzętowej akceleracji WebGL w przeglądarkach internetowych.

Nadal jednak występuje sporo błędów i awarii. Najpopularniejszą jest złe działania GNOME 3, gdzie wielu użytkowników zgłasza problemy z wyświetlaniem obrazu, czy ciągle artefakty na ekranie z całą gamą kart graficznych.

 • TomJ

  AD do roboty do cholery jasnej :/ Wciskacie w laptopach te zasrane swoje karty graficzne a sterowniki robicie pożal się boże.

  • marcinsud

   Kto ci każe kupować? Nvidia czy intel przestały produkować mobilne układy? Oczywiście sterowniki powinny być wysokiej jakości, ale zarzut, że wciskają komuś układy graficzne jest nie na miejscu trochę.

  • Ja teraz kupiłem laptopa i niestety był z AMD. Jak wszystko było OK z laptopem pod moje wymagania to pech chciał że jest AMD. I tak stałem się szczęśliwym posiadaczem Windows 7 Pro :)

  • Premislaus

   @marcinsud

   Ktoś może chcieć korzystać z Linuksa i kart graficznych AMD, a nie mieć świadomości ich jakości sterowników ;). Też mam Radeona HD.

 • Michał

  A ja wydałem 1500zł na 6970hd i wiecie co mam? Mam dość! Przez tych kretynów muszę pracować pod linuxem na 3 letnim laptopie, a nie na 6 rdzeniowcu, bo jedyne czego mi dostatek to ciągłych zwisów, przegrzewania się karty, artefaktów i restartów xterminala! Mam dość ATI. Wystawiam kartę na sprzedaż, bo dłużej tego chamstwa i braku wsparcia nie zniosę! Najnowszy system jaki w ogóle jest używalny to ubuntu 10.04lts. Niby jest dobry, ale do wygody użytkowania windows 7 ultimate, czy Linux Mint 12 bardzo dużo mu brakuje.

  • marcinsud

   W takim razie skoro chciałeś pracować na linuskie dlaczego brałeś kartę amd? Nie od dziś wiadomo, że ich stery są kiepskiej jakości i to się szybko nie zmieni. Już lepiej trochę przepłacić i mieć spokój z kartą od zielonych.

  • @marcinsud, ponieważ ciężko kupić coś z NVIDIą. Sam teraz szukałem laptopów do firmy. I kupiliśmy sprzęt Della i to z AMD oraz Windowsem 7 Pro. Szukanie czegoś bez systemu i do tego z NVIDIą jest praktycznie niemożliwe.

   A na tym Windowsie 7 pracuje się bardzo przyjemnie. Ubuntu 11.10 oraz Fedora 16 obsługują sprzęt i nie marudzą.

   Laptop ma dwie karty graficzne, więc zawsze można korzystać z tej mniej prądożernej Intel HD.

 • marcinsud

  @Kamil Porembiński Jest cała gala delli z nvidią, poza tym kolega wyżej pisał o karcie desktopowej którą sam kupił, więc raczej nie była częścią niekonfigurowalnego zestawu. Przy okazji Asus sprzedaje wszystkie modele laptopowów bez systemu, z tym, że niekoniecznie są w sklepach, bo mało jest ludzi zainteresowanych tym. W takim przypadku wystarczy znaleźć kogoś z logo asus gold partner, zadzwonić i na pewno uda się dogadać szczególnie przy zamówieniu dla firm.

  • Ale ja chcę DELLa z ich wsparciem bo mam bardzo przyjemne doświadczenia od lat. Uszkodzoną matrycę przez piłkę nożną wymienili w ciągu 5 godzin od zgłoszenia. Asus mam 1015PEM netbooka.