AMD Catalyst 12.1

AMD Catalyst 12.1

przez -
5 781
AMD Catalyst

Firma AMD wydała sterowniki Catalyst 12.1 dla kart graficznych Radeon i FirePro. Oznaczenie pliku dla Linuksa to fglrx 8.93. W tradycji już jest, że firma nie podaje zmian i trzeba samodzielnie szukać po forach internetowych. Nowa wersja dodaje produkcyjne wsparcie dla Ubuntu 11.10, jednakże są problemy z różnego rodzaju buildami pod Ubuntu. Pojawiło się wstępne wsparcie dla SUSE Linux Enterprise Desktop 11 (SLED11) Service Pack 2.

Dodano sporo skryptów pakujących z Phorogit. Jest wstępnie działające OpenCL, jednakże nie ma oficjalnych potwierdzeń na ten temat. Nowe karty graficzne AMD Radeon HD 7970 powinny już działać na Catalyst 12.1, razem z akceleracją. Nie ma niestety jeszcze potwierdzeń odnośnie tego, ale serwis OSWorld postara się to jak najszybciej zmienić.

Nadal występują problemy z GNOME Shell, tzn. na samym środowisku da się pracować w miarę przyzwoicie, ale nie działa tryb dwóch monitorów.

5 Komentarze

 1. Dobrze, że Catalysty się rozwijają. Rok temu to to było praktycznie nieużywalne, teraz – nie ma bugów (nie licząc tego Gnome3), jest fajny panel kontrolny, jest trochę fpsów… Na Phoroniksie piszą coś więcej?

  • Niestety nic więcej. Głównie z ich forum biorę zmiany od userów :) Czasem w necie można wynaleźć opisy zmian.

   Ale i tak to nadal nie jest do użytkowania na tyle, na ile pozwala Nnvidia. Są problemy podczas nagrywania wideo, że zamiast nagrywać Ci cokolwiek, to się robi czarny ekran. W grach i wirtualnym pulpicie nie ma problemów, jako tako, jednakże z nowym Radeonami pojawia się okienko: Unsupported Hardware :D

  • Niby się rozwijają ale ich jakość i kompatybilność z kernelem czy xorg pozostawia wiele do życzenia…

   W końcu ta wersja działa na mim laptopie :)

  • W starciu z flash-playerem, fglrx wypada naprawdę blado… Pełny ekran to na prawdę porażka. Zdecydowanie lepiej sobie radzi intel – i to nie tylko z flashem. Z drugiej strony, jak ktoś gra w gry korzystające z kompresji tekstur S3 – to na otwartych sterownikach nie pogra…

Odpowiedz