AMD opublikowało specyfikację techniczną chipsetów graficznych Evergreen, Northern Islands, Southern Islands i...

AMD opublikowało specyfikację techniczną chipsetów graficznych Evergreen, Northern Islands, Southern Islands i Sea Islands

przez -
10 716
AMD

AMD jest znane od jakiegoś czasu ze wspierania społeczności w kwestii wolnych sterowników graficznych, a także tych do obsługi procesorów. Jednakże do tej pory nie były dostępne specyfikacje silnika graficznego 3D dla chipsetów graficznych Evergreen, Northern Islands, Southern Islands i Sea Islands. Dzisiaj AMD naprawiło to uchybienie i poprzez Alex-a Dutchera opublikowało pełną dokumentację techniczną tychże rdzeni.

Oto lista dokumentów:

Prócz tego udostępniono specyfikację interfejsów dźwięku HDA: AMD HDA audio verbs i AMD HDA audio verbs v2

Podobne artykuły

 • o_O

  I liczą, że społeczność odwali za nich brudną robotę? Do roboty nygusy porządne sterowniki pisać jak nVidia.

  • pijaczek

   Akurat Nvidia też ostatnio wydaje specyfikację i prosi środowisko OS o napisanie otwartych sterowników. Tu nie chodzi, aby te otwarte były dobre, ale żeby były (to samo robi AMD), a dobre sterowniki to zamknięte sterowniki (bo mogą mieć zamknięty kod na który producenci GPU mają tylko licencje i nie mogą publikować kodu).
   Nvidia pewnie robi sobie takie małe zabezpieczenie, gdyby Wayland i jego kompozytory dalej wymuszałyby KMS (aby nie olać zupełnie ich tylko im powiedzieć, że są otwarte sterowniki na KMS).

  • Ja wywnioskowałem, że celem Nvidii w otwieraniu dokumentacji jest to, żeby systemy na ich GPU mogły wystartować poprawnie na Linuksie. Bo dotychczas było tak, że jak miałeś zbyt nową kartę i system bez ściągniętych sterowników to się wysypywały Xy i zwykły user nie miał co z tym zrobić. Teraz się uruchomią i będzie mógł zainstalować binarne moduły :-).

   Jeśli chodzi o KMS/GEM to widać, że Nvidia przyjęła strategie Redhata i sami zaczęli proponować społeczności lepsze uniwersalne rozwiązania. Na ostatnim zlocie xsiarzy były chyba 2..3 prezentacje o tym.

  • Imię

   nVidia robi najlepsze zamknięte sterowniki dla chipsetów graficznych i tyle w tym temacie. Wciąż sporo im brakuje do prządnych sterowników na poziomie sterowników dla Windowsa.

  • o_O

   > nVidia robi najlepsze zamknięte sterowniki dla chipsetów graficznych i tyle w tym temacie.
   Owszem.

   > Wciąż sporo im brakuje do porządnych sterowników na poziomie sterowników dla Windowsa.
   Nie rozumiem.
   Sterowniki nVidii dla Linuksa i windowsa są binarnie identyczne. Różnią się modułem do jądra.

  • pijaczek

   Sterowniki OpenGL, OpenCL, CUDA są identyczne pod Windowsem jak i pod Linuxem (kod jest współdzielony). Różni je podpięcie do jądra oraz serwera wyświetlania. A że serwer X11 jest naprawdę kiepski to nie ma się co dziwić, że i sterowniki nie dają takiej satysfakcji jak pod innymi systemami.

 • iamthesun
 • Pingback: AMD opublikowało dokumentację silnika 3D/Compute w kartach graficznych | OSWorld.pl()