W roku 2008 AMD pierwszy raz oznajmiło, iż rozpoczyna pracę nad API X-Video Bitstream Acceleration (XvBA), znajdującym się w linuksowych sterownikach Catalyst, w celu obsługi silnika UVD2 na systemach innych, niż Windows. Okazało się jednak, iż biblioteka XvBA jest kompletnie bezużyteczna z racji braku jakiejkolwiek dokumentacji lub plików nagłówkowych opisujących działanie całego interfejsu. W rok później, w listopadzie 2009 roku, AMD i Splitted Desktop Systems wydali front-end VA-API do XvBA, dzięki czemu aplikacje multimedialne mogły używać XvBA ze sterownikami Catalyst.
Cała radość jednak była przedwczesna. Linuksowe API było niedopracowane, posiadało pełno błędów w każdym wydaniu, co jeszcze bardziej pogrążyło AMD, w stosunku do produktu Nvidii – VDPAU (NVIDIA’s Video Decode and Presentation API for Unix), który po prostu działał znakomicie. W tamtym okresie krążyły słuchy, jakoby AMD pracowało nad nową implementacją sterownika wideo.
Kilka dni temu obiegła świat wiadomość, iż AMD oficjalnie otworzyło kod źródłowy interfejsu X-Video Bitstream Acceleration. Wydano pakiet XvBA SDK (z plikami nagłówkowymi), przykładowy kod i biblioteki. Pod adresem developer.amd.com znajdziemy wszystko, co jest potrzebne. Prócz tego uruchomiono specjalną stronę na SourceForge, z listą mailingową.
Kod zawiera xvbainfo, do raportowania wydajności XvBA, xvba trace, jako bibliotekę śledzącą wywołania API XvBA oraz xvbaplay, który to jest odtwarzaczem multimedialnym używającym Universal Video Decoder (UVD).
Dużym problemem jest nadal wsparcie silnika UVD2, którego AMD nie może otworzyć ze względu na Digital Rights Management dla innych platform. Powoduje to komplikacje z jego implementacją w otwartych sterownikach graficznych Radeon. Warto odnotować, iż otwarcie kodu XvBA nastąpiło zbyt późno, ponieważ na rynku mamy aktualnie dwa dobre rozwiązania: VA-API i VDPAU. To pierwsze posiada specjalną bibliotekę wrapper VA-API i wszyscy programiści raczej skupiają się na niej. Drugie natomiast to produkt Nvidii dobrze wszystkim znany.
[…] Intel i użytkowników AMD Catalyst, jak i również sprzętowego wspomagania. Nie tak dawno wydane XvBA również nie zostało zaimplementowane. Jednakże nadal w pełni obsługiwana jest […]
[…] AMD otwiera XvBA – Catalyst Linux Video API W roku 2008 AMD pierwszy raz oznajmiło, iż rozpoczyna pracę nad API X-Video Bitstream Acceleration (XvBA), znajdującym się w linuksowych sterownikach Catalyst, w celu obsługi silnika UVD2 na systemach innych, niż Windows. Okazało się jednak, iż biblioteka XvBA jest kompletnie bezużyteczna z racji braku jakiejkolwiek dokumentacji lub plików nagłówkowych opisujących działanie całego interfejsu. W rok później, w listopadzie 2009 roku, AMD i Splitted Desktop Systems wydali front-end VA-API do XvBA, dzięki czemu aplikacje multimedialne mogły używać XvBA ze sterownikami Catalyst. […]