AMD publikuje specyfikacje Mostków Południowych

AMD publikuje specyfikacje Mostków Południowych

przez -
4 907
AMD

AMD opublikowało cztery dokumenty, które zawierają kilkaset stron informacji dotyczących ostatnich chipsetów używanych jako mostków południowych (Southbridges). Chodzi mianowicie o serię AMD SB700/710/750, która jest teraz znakomicie udokumentowana i pozwala na darmowy wgląd w specyfikację, dzięki czemu znacząco został ułatwiony proces tworzenie sterowników sprzętowych.

Na stronie Centrali Programistycznej AMD znajdziemy powyższe tomy:

 • AMD SB700/710/750 Register Reference Guide
 • AMD SB700/710/750 BIOS Developer’s Guide
 • AMD SB700/710/750 Register Programming Requirements
 • AMD SB710 Databook

Dzięki tym informacją programiści CoreBoot(twórcy Flashrom) mogą napisać odpowiednie sterowniki, które znajdą się w projekcie i usprawnią działanie pod kolejnymi płytami głównymi. Na forum Programistycznym AMD możemy znaleźć wypowiedzi, które wskazują, iż owe podręczniki były oczekiwane od kilku miesięcy.

4 Komentarze

 1. Z AMD chyba musi być bardzo źle, skoro co chwilę publikują specyfikację. Jest to chyba jednak najlepsza droga do wyjścia z problemów na rynku.

 2. AMD zawsze miało trudniej… Intel ma straszną siłę przebicia w samej ilości pracowników, o pieniądzach nie wspomnę… dlatego otwarcie swoich "dzieł" jest najlepszym wyjściem aby rozwijać się dalej. Z drugiej strony jest to trochę nie fair w stosunku do odbiorców, gdyż to oni teraz głównie "naprawiają" produkty AMD – jeżeli tak to można określić

 3. W sumie Adamie masz rację, ale gdyby AMD nie otworzyło specyfikacji kart ATI, to nadal byśmy mieli mierne sterowniki pod dystrybucje. Chociaż nadal to nie zachwyca, jednakże rozwój sterowników przyspieszył porządnie i mam nadzieję, że niedługo dorównają jakością i możliwościami sterownikom Nvidii.

  Co do specyfikacji płyt głównych, to jestem za, bo dzięki temu będzie lepsza obsługa, jak i większe możliwości manewru, dzięki lepszym sterownikom w jądrze.

 4. No niestety sterowniki do karty (Radeon 9600) zamknięte były wydajniejsze ;) Ale teraz też nie mam na co narzekać, compiz śmiga z 130-140 FPS w spoczynku, a tak to ok 90-100 mam, więc jest dobrze :)

  I tak już + że da się go odpalić.

  Otwarcie specyfikacji to jest bardzo dobry krok ;)

Odpowiedz