AMD rezygnuje z Linuksa na desktopie, na rzecz serwerów

AMD rezygnuje z Linuksa na desktopie, na rzecz serwerów

przez -
21 836
AMD

Kilka dni temu świat obiegła szokująca wiadomość, ponieważ AMD zamknęło centrum badawcze Operating System Research Center, w którym pracowało 25 deweloperów Open Source. Nie oznacza to, że firma porzuciła całkowicie Linuksa, bo wielu deweloperów z Indii, Teksasu i Kalifornii nadal będzie się zajmowało tworzeniem oprogramowania. Okazuje się natomiast, że zmieniła się całkowicie strategia biznesowa i ukierunkowanie na klientów końcowych.

Do tej pory AMD wspierało mocno gałęzie: eksperymentalną, oraz niezwiązaną bezpośrednio z jądrem dla serwerów oraz komputerów desktop. Po ostatnich kiepskich miesiącach i utracie sporej liczby deweloperów, związanych bezpośrednio z Linuksem, AMD postanowiło skupić się głównie na sektorze biznesowym, a dokładniej serwery. W niedługim czasie planowane jest wypuszczenie na rynek procesorów Opteron, opartych na architekturze ARM, co ma wzmocnić pozycję w tym segmencie. Prócz tego cały czas są dodawane łatki do GCC z obsługą architektury Bulldozer v1/v2/v3.

Pytanie jest zatem proste – co teraz poczną obecni i przyszli użytkownicy platform, opartych o procesory i chipsety firmy AMD? Pozostaje domniemywać, iż jedynym ratunkiem będzie zmiana na Intela, który obecnie jest jedyną firmą, tak mocno wspierającą zarówno desktop, jak i serwery.