AMD uruchamia Boltzmann Initiative

AMD uruchamia Boltzmann Initiative

przez -
0 1717
AMD

AMD zapowiedziało Boltzmann Initiative, czyli inicjatywę mającą na celu ułatwienie tworzenia oprogramowania dla rynku superkomputerów. Nie da się ukryć, że obecnie w tym segmencie prym wiedzie firma nVidia i AMD stara się, jak może zmniejszyć dystans do głównego konkurenta. Pierwszym z założeń nowej inicjatywy jest stworzenie dedykowanego i wydajnego sterownika dla platformy Linux, który będzie zapewniał implementację standardu HSA. Owo rozwiązanie ma pozwolić na pełną współpracę kart graficznych FirePro i procesorów przy wykonywaniu tych samych obliczeń.

Drugi pomysł to nowy kompilator dla sektora superkomputerów o nazwie HCC (Heterogeneous Compute Compiler), z pełną obsługą C++ i OpenCL w najnowszych wersjach. Firma AMD przykłada niezwykłą wagę do rozwoju tego standardu oraz innych technologii, wykorzystujących go.

Ostatnią propozycją jest stworzenie środowiska na zasadach podobnych do CUDA. Firma chce pójść o krok dalej i umożliwić konwersję kodu CUDA do tzw. HIP (Heterogeneous-Compute Interface for Portability). Dzięki temu deweloperzy mieliby ułatwione zadanie w przygotowaniu odpowiedniego kodu, działającego pod procesorami grafiki AMD.