AMD zablokowało obsługę adapterów obrazu innych producentów w swoich sterownikach

AMD zablokowało obsługę adapterów obrazu innych producentów w swoich sterownikach

przez -
16 961
AMD

AMD postanowiło lekko utrudnić życie konkurencji, produkującej zamienniki oryginalnych adapterów obrazu dla kart graficznych i w sterownikach dodali specjalny kod, sprawdzający jaki produkt jest aktualnie używany. Owa niedogodność została wykryta przez użytkownika Rafała Miłeckiego, który testował przez kilka dni sterowniki fglrx pod Linuksem, w kwestii obsług HDMI. Okazało się, że przy niektórych adapterach nie można było w żaden sposób uzyskać dźwięku na podłączonym urządzeniu.

Szybko wyszło na jaw, że podobny problem mają także użytkownicy Windowsa. Dodatkowo szukając w internecie informacji, znaleziono informacje na kilku forach, że AMD w swoich adapterach umieszcza jeszcze jakieś chipy flash, które zawierają kod. Sterownik z komputera łączy się z nim poprzez szynę I2C i pobiera informację o jego autentyczności.

Na koniec warto wspomnieć, że na wolnych sterownikach xf86-video-ati wszystko działa poprawnie i nie ma żadnej blokady adapterów.

16 Komentarze

 1. Wreszcie zaczęli naśladować nVidię…
  Tylko nie w jakości sterowników, ale w głupich wpadkach.
  Chyba czegoś nie zrozumieli.

  Choć i tak są w lepszej sytuacji niż nVidia.
  Imageowi AMD już nic nie zaszkodzi.

  • @Paweł
   A wiesz,właśnie w tym jest problem że ostatnio na DP jest za dużo tak zwanych "treści". Zamiast informacji ze świata IT dostajesz tam sensacyjne pseudo-newsy rodem z Onetu albo Pudelka, plus kryptoreklamę ms na każdym kroku. O wskazanych przez ciebie tekstach rewolucjonisty Eimi już nie wspominając.
   Ale dzięki za przypomnienie, kiedy zatęsknię za tabloidowym stylem będę wiedział gdzie zajrzeć. ;)

  • Eimi jest niesamowity. Pisze uberdługie teksty gdzie treść można znaleźć może w jednym (zwykle ostatnim) akapicie;)

  • Niesamowity? Dla mnie Eimi jest jak tanie, śmieciowe jedzenie.
   Niby tanie, ale na to co ma w środku i tak wielokrotnie za drogie. Opakowanie (w tym wypadku forma) zwykle jest atrakcyjniejsze od zawartości. Do tego ogłupia i uzależnia odbiorców (tutaj wzbudzając negatywne emocje). Moim zdaniem szkoda na niego czasu, tak jak pieniędzy na śmieciowe żarcie. Bo w końcowym efekcie i tak ci tylko zaszkodzi a już z pewnością na konsumpcji nie skorzystasz. ;)

  • Lam_Pos, ale pojechałeś. Poziom twoich wypowiedzi przekracza dzieci neo. Kim ty jesteś? A co gdyby tak DP po tobie pojechało? Słyszałeś o tym? http://www.rp.pl/artykul/10,1040893-Latwiej-zlapa
   Takim osobom jak ty odcina się internet. Śmieciowe jedzenie? Przestań, bo gdyby samo FORUM DP (CAŁE!!!) po tobie pojechało, to na plecach byś miał… 206279 osób.

  • "…dzieci neo…",
   "…Naczelny Sąd Administracyjny…",
   "…odciąć ci internet….",
   "…całe forum DP…206279 osób…by po tobie pojechało…"

   ;)))
   Widzisz, odważny inaczej ANONIMIE, na początku sam ci chciałem zaproponować mojego maila a w razie potrzeby telefon. Ale zaciekawiłeś mnie, więc podaj proszę linka do jakiegoś zewnętrznego forum. Najlepiej przez tnij org, lub innego skracacza. Żebyśmy tu nie robili zadymy i mogli konkretnie podyskutować publicznie.
   Czekam z niecierpliwością, bo oczarowała mnie twoja historia. ;)

 2. Piszcie poprawnie. Chodzi o adapter DVI-HDMI. Zacznijmy od tego że sam hałas jest z d**** wzięty. Typowo hejterski. Samo DVI nigdy nie miało w standardzie obsługi audio http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Inter… dopiero HDMI obsługiwało. I po raz kolejny udowadnia to że ktoś coś gdzie wie ale nie do końca o co chodzi. Jak wiemy VGA to sygnał analogowy, HDMI to sygnał cyfrowy a DVI łączy oba sygnały w sobie. Niestety ale DVI czy to -I czy -D nie ma w standardzie obsługi sygnału Audio. Sygnał audio jest sygnałem indywidualnym danej firmy/specyfikacji. A adapter… a to jeszcze ktoś tego używa? Przecież to dodatkowe straty energii na na połączeniach a jeszcze jak czytam że to na jakiś chińskich "tanich" … no ludzie proszę.

  • DVI-D pozwalał na przesyłanie dźwięku przez niektóre piny, jednakże musiała to obsługiwać zarówno karta graficzna, jak i odpowiedni adapter. I nie mieściło się to wtedy w standardzie międzynarodowym. Aczkolwiek sam fakt blokowania takich funkcji jest nieładny ze strony producenta :)

   Osobiście chciałbym, aby DisplayPort był bardziej rozpowszechniony od HDMI, choćby ze względu na jego lepszą implementację pod Linuksem i brak jakichkolwiek opłat licencyjnych :)

  • To wszystko co wymieniłeś to właściwie jeden standard niewiele się różniący, polegający na synchronicznym przesyłaniu szeregowo bitów kilkoma kanałami (3 lub 6) w kodowaniu 8b/10b i różnicowo. Ma na tyle dużą przepustowość, że dźwięk też się zmieści.

  • Poza tym skoro AMD rzekomo usunęło tylko niestandardowe rozszerzenie, to dlaczego dalej działa na oficjalnych adapterach, a na nieoficjalnych nie?
   Hejt? Czy może raczej twoja stronniczość?

 3. Dziwne mam foxconn A-3500 nie uzywam przelotki i tez nie mam ma dzwieku po hdmi gdy zainstalowalem nowsza wersje linuxa dopiero pomoglo to: sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-audio-dev/alsa-daily

Odpowiedz