AMD postanowiło lekko utrudnić życie konkurencji, produkującej zamienniki oryginalnych adapterów obrazu dla kart graficznych i w sterownikach dodali specjalny kod, sprawdzający jaki produkt jest aktualnie używany. Owa niedogodność została wykryta przez użytkownika Rafała Miłeckiego, który testował przez kilka dni sterowniki fglrx pod Linuksem, w kwestii obsług HDMI. Okazało się, że przy niektórych adapterach nie można było w żaden sposób uzyskać dźwięku na podłączonym urządzeniu.
Szybko wyszło na jaw, że podobny problem mają także użytkownicy Windowsa. Dodatkowo szukając w internecie informacji, znaleziono informacje na kilku forach, że AMD w swoich adapterach umieszcza jeszcze jakieś chipy flash, które zawierają kod. Sterownik z komputera łączy się z nim poprzez szynę I2C i pobiera informację o jego autentyczności.
Na koniec warto wspomnieć, że na wolnych sterownikach xf86-video-ati wszystko działa poprawnie i nie ma żadnej blokady adapterów.
AMD zablokowało obsługę adapterów obrazu innych producentów w swoich sterownikach | OSWorld.pl http://t.co/Bgf2GlUQkP via @OSWorldpl
Wreszcie zaczęli naśladować nVidię…
Tylko nie w jakości sterowników, ale w głupich wpadkach.
Chyba czegoś nie zrozumieli.
Choć i tak są w lepszej sytuacji niż nVidia.
Imageowi AMD już nic nie zaszkodzi.
Tu jest więcej napisane http://www.dobreprogramy.pl/Chcesz-dzwiek-z-Radeo…
@Paweł
A wiesz,właśnie w tym jest problem że ostatnio na DP jest za dużo tak zwanych "treści". Zamiast informacji ze świata IT dostajesz tam sensacyjne pseudo-newsy rodem z Onetu albo Pudelka, plus kryptoreklamę ms na każdym kroku. O wskazanych przez ciebie tekstach rewolucjonisty Eimi już nie wspominając.
Ale dzięki za przypomnienie, kiedy zatęsknię za tabloidowym stylem będę wiedział gdzie zajrzeć. ;)
Eimi jest niesamowity. Pisze uberdługie teksty gdzie treść można znaleźć może w jednym (zwykle ostatnim) akapicie;)
Niesamowity? Dla mnie Eimi jest jak tanie, śmieciowe jedzenie.
Niby tanie, ale na to co ma w środku i tak wielokrotnie za drogie. Opakowanie (w tym wypadku forma) zwykle jest atrakcyjniejsze od zawartości. Do tego ogłupia i uzależnia odbiorców (tutaj wzbudzając negatywne emocje). Moim zdaniem szkoda na niego czasu, tak jak pieniędzy na śmieciowe żarcie. Bo w końcowym efekcie i tak ci tylko zaszkodzi a już z pewnością na konsumpcji nie skorzystasz. ;)
Lam_Pos, ale pojechałeś. Poziom twoich wypowiedzi przekracza dzieci neo. Kim ty jesteś? A co gdyby tak DP po tobie pojechało? Słyszałeś o tym? http://www.rp.pl/artykul/10,1040893-Latwiej-zlapa…
Takim osobom jak ty odcina się internet. Śmieciowe jedzenie? Przestań, bo gdyby samo FORUM DP (CAŁE!!!) po tobie pojechało, to na plecach byś miał… 206279 osób.
"…dzieci neo…",
"…Naczelny Sąd Administracyjny…",
"…odciąć ci internet….",
"…całe forum DP…206279 osób…by po tobie pojechało…"
;)))
Widzisz, odważny inaczej ANONIMIE, na początku sam ci chciałem zaproponować mojego maila a w razie potrzeby telefon. Ale zaciekawiłeś mnie, więc podaj proszę linka do jakiegoś zewnętrznego forum. Najlepiej przez tnij org, lub innego skracacza. Żebyśmy tu nie robili zadymy i mogli konkretnie podyskutować publicznie.
Czekam z niecierpliwością, bo oczarowała mnie twoja historia. ;)
Piszcie poprawnie. Chodzi o adapter DVI-HDMI. Zacznijmy od tego że sam hałas jest z d**** wzięty. Typowo hejterski. Samo DVI nigdy nie miało w standardzie obsługi audio http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Inter… dopiero HDMI obsługiwało. I po raz kolejny udowadnia to że ktoś coś gdzie wie ale nie do końca o co chodzi. Jak wiemy VGA to sygnał analogowy, HDMI to sygnał cyfrowy a DVI łączy oba sygnały w sobie. Niestety ale DVI czy to -I czy -D nie ma w standardzie obsługi sygnału Audio. Sygnał audio jest sygnałem indywidualnym danej firmy/specyfikacji. A adapter… a to jeszcze ktoś tego używa? Przecież to dodatkowe straty energii na na połączeniach a jeszcze jak czytam że to na jakiś chińskich "tanich" … no ludzie proszę.
DVI-D pozwalał na przesyłanie dźwięku przez niektóre piny, jednakże musiała to obsługiwać zarówno karta graficzna, jak i odpowiedni adapter. I nie mieściło się to wtedy w standardzie międzynarodowym. Aczkolwiek sam fakt blokowania takich funkcji jest nieładny ze strony producenta :)
Osobiście chciałbym, aby DisplayPort był bardziej rozpowszechniony od HDMI, choćby ze względu na jego lepszą implementację pod Linuksem i brak jakichkolwiek opłat licencyjnych :)
To wszystko co wymieniłeś to właściwie jeden standard niewiele się różniący, polegający na synchronicznym przesyłaniu szeregowo bitów kilkoma kanałami (3 lub 6) w kodowaniu 8b/10b i różnicowo. Ma na tyle dużą przepustowość, że dźwięk też się zmieści.
Obsługa 4 monitorów w sterownikach nVidii też nie jest żadnym standardem.
Tymczasem:
Dizzy: "Ojojoj nie dobra Nvidia :-P" [1]
Co ma znaczyć to "hejtowanie" nVidii i po co dlaczego nie wypowiadałeś się w takim samym tonie pod tamtym "z d**** wziętym" problemem?
[1] https://osworld.pl/nvidia-zmniejszyla-ilosc-obslug…
Poza tym skoro AMD rzekomo usunęło tylko niestandardowe rozszerzenie, to dlaczego dalej działa na oficjalnych adapterach, a na nieoficjalnych nie?
Hejt? Czy może raczej twoja stronniczość?
Michał Olber liked this on Facebook.
Dziwne mam foxconn A-3500 nie uzywam przelotki i tez nie mam ma dzwieku po hdmi gdy zainstalowalem nowsza wersje linuxa dopiero pomoglo to: sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-audio-dev/alsa-daily
Zle mi wkleilo wiec dopisuje :
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-audio-dev/alsa-daily
apt update
apt install oem-audio-hda-daily-dkms