AMD zwalnia 25 deweloperów Open Source

AMD zwalnia 25 deweloperów Open Source

przez -
24 806
AMD

AMD właśnie strzeliło sobie w stopę – zamknęło centrum badawcze Operating System Research Center, w którym pracowało 25 deweloperów Open Source. Całe zajście jest zakrojoną na szeroką skalę akcją redukcji 15% załogi firmy, w związku z dużymi stratami finansowymi. Nie wiadomo nadal, co popchnęło AMD w tym kierunku.

OSRC zajmowało się rozwijaniem sterowników dla systemów Linux, głównie Red Hat Enterprise Linux oraz SUSE Linux Enterprise. Powstawały tu m.in. sterowniki dla serwerowych procesorów Opteron, jak również rozszerzenia do obsługi procesorów desktopowych i na laptopy. Rozwijane tutaj były technologie PowerNow i TurboCore, odpowiedzialne za skalowanie częstotliwości pracy jednostek centralnych, jak i wsparcie KVM i IOMMU. Prócz tego pisano sterowniki dla wielu chipsetów, znajdujących się na płytach głównych.

Część deweloperów szybko poinformowało o tym fakcie na listach dyskusyjnych, nie wiadomo na razie jak to wpłynie na rozwój. Według serwisu Heise Online redukcja etatów nie dotknęła 4 deweloperów, odpowiedzialnych za rozwój sterowników dla kart graficznych, jednostek APU, jądra Linux, Mesa 3D i X.Org.

 • Greg

  “Nie wiadomo nadal, co popchnęło AMD w tym kierunku.”

  Jak nie wiadomo jak wiadomo. Kiepska polityka firmy, słabe osiągnięcia wśród CPU oraz kart graficznych to mało kto ich kupuje. Oraz to ich śmieszne APU. Odbija się to na wynikach finansowych to tną etaty.

  • APU akurat nie są złe. W tej cenie masz całkiem przyzwoity procesor z grafiką. Szkoda tylko, że sterowniki są tak kiepskiej jakości. A mogło AMD połączyć się z nVidia i mieć APU oparte na Athlonach i GeForcach :)

  • kwahoo

   "A mogło AMD połączyć się z nVidia". Mogło, ba nawet chciało. No, ale nasz ulubiony Koreańczyk (ten od "jeża") koniecznie chciał sprawować władzę nad całością. I wyszło niczym tworzenie koalicji PO-PIS:)

   Problemy z konkurowaniem ma wyłącznie część CPU. Z Intelem nikt nie wygra. W szczytowym momencie (K7), gdy AMD wręcz demolowało Intela pod względem wydajności, to ich (AMD) udział rynkowy nie przekraczał 20%. Jak teraz mają walczyć, gdy Chipzilla obudziła się ze snu i już nawet nie tylko miażdży wszystko na x86, ale nawet, pod względem energooszczędności zaczyna podgryzać ARM-y. AMD próbuje się jakoś odnaleźć, idąc w heterogeniczność (APU/HSA), próbując niekonwencjonalnych rozwiązań vide x86+arm+gcn itp. I jeśli im się nie uda to my (klienci) będziemy w czarnej – pamiętam czasy gdy Intel był monopolistą i najtańsze Pentium 60MHz kosztowało 20 milionów złotych (przed denominacją).

  • Nvidia radzi sobie całkiem nieźle i potrafi odnaleźć się w nowych czasach, zatem koleś miał rację. To AMD tutaj umiera.

   Jak ktoś zaczyna monopol i przesadza z cenami to natychmiast pojawia się konkurencja. Bo interes zaczyna się opłacać. Wystarczy tylko, że ktoś wie jak zrobić coś podobnego taniej. Dziś to trudne bo Intel zawłaszczył sobie patentami większość rynku x86. A każdy kto próbuje swoich sił na nim jest przypierany do muru przez prawników. Bo Intel może sobie odmówić licencjonowania podstawki, albo jakiejś grupy instrukcji. Wystarczy zobaczyć jak zostało stłamszone VIA.

   W czasach gdy było 486 i Pentium, istniało pełno konkurencji IBM Rise, Cirix, Winchip, K5, STx686. Potem zaczęło się licencjonowanie wszystkiego i przetrwało tylko AMD, które ma ten przywilej, że dla zachowania pozorów wymienia się z Intelem patentami na wykorzystanie technologii po minięciu pół roku. Ja bym to nazwał oligopolem.

   Jak widać oligopol nie musi doprowadzać do zawyżonych cen. Nawet nie może tego robić jeśli chce zachować dominację na rynku i nie chce sprawić by konkurencji zaczęło się opłacać. Co nie zmienia faktu, że na rynku nie powinno być większego zamieszania. W każdym razie nie uważam AMD za zbawcę i katalizator rynku. Raczej za kwiatek do kożucha.

  • marketingowiec

   @ sprae
   sporadycznie pisze bo ręce opadają jak się czyta teksty ale ten koment zasługuje na + rispekt… w x86 istnieje asymetryczny duopol bo intel nie ma interesu w zostaniu monopolistą… wtedy działalność byłaby zdecydowanie mocniej kontrolowana przez komisje ue i i i komisje handlu usa…

 • Oj to nie prędko pojawią się sterowniki dla AMD pod Linuksa, które i tak były kiepskie.

 • TomJ

  Viva la Nvidia! Viva la Intel!

  • Linus Torvalds

   F**k you Nvidia!

  • Pan Łukasz

   Tylko karty graficzne Intel, na które są wolne sterowniki produkowane przez Intel. Precz z NVIDIĄ i AMD. Precz z producentami sprzętu, którzy nie upubliczniają dokumentacji swoich wyrobów. Częściowo precz z Intelem, a częściowo nie precz, bowiem Intel produkuje karty Wi-Fi, do których nie daje dokumentacji, ale robi karty graficzne, do których daje dokumentację. A więc wywalić NVIDIĘ i AMD, a Intela za karę przekroić na pół i jedną połówkę wywalić, a drugą włożyć do formaliny i utrzymywać w stanie utajonego życia.

  • apache

   Precz z preczem. Daj producentom wolność wyboru, a nie narzucaj własnej woli czy widzimisię.

   Jak kupujesz bułkę to też nie dostajesz jej receptury, a jak samochód to też nie znasz szczegółów składu chemicznego oraz procesu metalurgicznego wytopu tłoków – to jest know how producenta.

 • Kuźwa kończy się x86. Intel/nVidia bojkotowane, AMD/ATi pada, czy czas już rozglądać się za inną platformą ogólnego zastosowania?

  • 123qwe

   Serwerowe ARMy? Chociaz na desktopie mysle, ze jeszcze dluugo bedzie krolowal x86 jednak co wydajnosc to wydajnosc. Chociaz gdyby taki ARM mogl wspolpracowal z najnowszymi GForcami.. w sumie obecnie i tak w grach liczy sie glownie karta graficzna a nie procek. Pozatym jak widze jak kombinuja obecnie z urzadzeniami na ARMach zebys przypadkiem nie zainstalowal innego systemu niz domyslny to troche balbym sie takiego ARMowego desktopu.. bo co kupisz z androidem / win8 i juz nic innego nie zainstalujesz? Ale to tak tylko se gdybam.

  • A Linux to ARMa już nie wspiera? :>

  • 123qwe

   Owszem wspiera i wiem o czyms takim jak np tegra 3 ale konia z rzedem temu, kto odpali na tym, ktorys z najnowszych tytolow na full detalach (pisze w tym przypadku o wydajnosci samej grafiki nie o tym ze gry te nie sa pisane na arm). W mojej wypowiedzi mialem na mysli zwykle karty do blaszakow a nie jakies okrojone, zintegrowane.

  • 123qwe

   tytul*

  • W nowych kartach Nvidii dla enterprajsu będą wbudowane rdzenie ARM.

  • PanJapaPan

   co? :)

 • O_o

  Takie firmy powinny natychmiastowo bankrutować.

  • Wyobrażasz sobie co by się stało gdyby AMD zbankrutowało? O ile w segmencie GPU ktoś by wszedł w ich miejsce (np. PowerVR), tak jak pierwszy Radeon był ratunkiem dla konsumentów po bankrutującym 3dfx (Rampage i historia wojny prawnej 3dfx-Nvidia jest godna osobnego komentarza), tak w x86 nie byłoby nikogo, kto by konkurował z Intelem. Kiedyś był Cyrix, IDT Winchip, Via, nikt poza AMD nie wytrzymał konkurencji z Intelem.

   To, że zwalniają pracowników… No cóż, są ciągle na minusie, co mogą zrobić? Starali się pomagać Open Source tak długa jak mieli ku temu możliwości. Wolę aby dziś zwolnili część pracowników, ale mieli szansę na odrodzenie w przyszłości.

  • Alan

   Po co kupowali zatem ATI? Mogli się skupić na rozwoju procesorów. Chyba oni jako pierwsi wprowadzili 64bitowe procki?

 • Pingback: News AMD zwalnia 25 deweloperów Open Source()

 • Pingback: AMD rezygnuje z Linuksa na desktopie, na rzecz serwerów | OSWorld.pl()

 • Pingback: News AMD rezygnuje z Linuksa na desktopie, na rzecz serwerów()