Android i Qt 5 – oficjalne wsparcie

Android i Qt 5 – oficjalne wsparcie

przez -
24 2759
Qt

Projekt Necessitas zapewniał SDK oparte na Qt Creatorze pozwalające na tworzenie aplikacji w Qt na Androida. Był to projekt pisany przez programistów Nokii (obecnie Digii, po przejęciu przez nią projektu Qt) w wolnym czasie, teraz nadszedł czas na oficjalne wsparcie ze strony samego “Projektu Qt” i Digia.

Developerzy Digii zapowiedzieli jednak oficjalne wsparcie dla Androida od wersji Qt 5.1, a Qt 5.2 ma być już finalnym stabilnym frameworkiem w pełni obsługującym Androida, jako platformę docelową. Wsparcie to opiera się oczywiście na dotychczasowych postępach prac społeczności Necessitas (na którą składają się głównie developerzy Digii), które mają być po prostu oficjalnie wcielone w Qt Creator, a telefony z Androidem dodane jako urządzenia docelowe.

Port Qt opiera się na API Androida na poziomie 10, a więc wersji 2.3.3, co oznacza że jest dostępny nawet na starszych, niezaktualizowanych i niskobudżetowych modelach. Przedsięwzięcie jest o tyle ciekawe, że bardzo łatwo jest przenieść dowolną niezbyt skomplikowaną (w sensie interfejsu graficznego) aplikację stworzoną przy użyciu frameworka Qt bez zmiany nawet linijki kodu, zmieniając jedynie platformę docelową. Środowisko same tworzy odpowiednie wrappery i nagłówki konieczne do uruchomienia aplikacji natywnej na Androidzie.

Qt cieszy się ostatnio względnie dużą popularnością dzięki platformie Qt Quick, która ma swoje implementacje zarówno na platformy desktopowe: Windows, Linux, (Mac)OS X i inne, jak i mobilne i osadzone: Linux embedded (m.in. Raspberry PI), Symbian OS, Maemo, Tizen, MeeGo, Windows Mobile, a nawet iOS, Firefox OS, Ubuntu Phone OS i Ubuntu Touch. Aplikacje Qt Quick działają zarówno na desktopach, jak i platformach mobilnych, a dzięki wektorowej grafice ładnie dopasowuje się do każdej rozdzielczości ekranu, używa również akceleracji sprzętowej zapewniającej płynne działanie, a sam QML zapewnia pełne wsparcie sterowania zarówno myszką, jak i ekranem dotykowym z multitouchem. Qt potwierdza tym swoje motto:

Code less.
Create more.
Deploy Everywhere.

Czyżby w końcu powstała platforma będąca w stanie ogarnąć wszystkie (a przynajmniej większość, bo wciąż brak Windows Phone) platformy dekstopowe i mobilne? Developerzy wzywają programistów do portowania i pisania nowych aplikacji z użyciem Qt dla Androida i zgłaszania wszelkich napotkanych problemów.