Ansible 2.0 przepisane od nowa i z wieloma udoskonaleniami

0
2875
Red Hat
Red Hat

Red Hat ogłosił wydanie Ansible 2.0, narzędzia do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją. Można dzięki niemu skonfigurować dowolną ilość maszyn, bez potrzeby ręcznej instalacji. Główny serwer loguje się na zadaną w pliku konfiguracyjnym maszynę i wykonuje odpowiednie polecenia całkowicie automatycznie. Jedną z najważniejszych wbudowanych funkcji jest tzw. Playbook, czyli czytelny dla człowieka język zarządzania, konfiguracji i orkiestracji agenta.

Na samym początku warto wspomnieć, że deweloperzy przepisali cały kod od nowa, dzięki czemu można było udoskonalić obecne i dodać sporo nowych funkcji.

Bloki zadań

Jest to całkowicie nowy sposób obsługi wyjątków w Playbookach. Zostały one wymodelowane, podobnie jak struktury w języku Python: try/except/finally. Ma to ułatwić projektowanie zadań i playbooków, gdzie można bez problemów będzie wyłapać niewykonanie się jakiegoś zadania, w pojedynczym playbooku.

Bloki dodatkowo pozwalają użytkownikom na segregowanie podobnych zadań po tagach, warunkach oraz atrybutach.

Przetwarzanie Playbooka, Udoskonalone raportowanie błędów, dynamiczne załączniki

Przepisano od nowa cały kod sprawdzania i interpretowania plabooka. Pozwala to na bardzo łatwe wyłapywanie błędów i ich szybką identyfikację. Dodatkowo Ansible sugeruje ewentualne poprawki do składni YAMLa. Warto również wspomnieć, że zagnieżdżone zadania są od teraz wykonywane dynamicznie.

Nowy sposób uruchamiania wtyczek

Jest to całkowicie nowa funkcja, która pozwala użytkownikowi na zmianę sposobu wykonywania zadań na maszynie. Klasyczne Ansible wybiera zadanie i wykonuje je na wszystkich maszynach, przed przejściem do następnego. Twórcy nazywają to liniową strategią. Ansible 2.0 posiada tzw. wolną strategię, która pozwala każdemu serwerowi na wykonywanie zadań z listy, bez potrzeby czekania na resztę maszyn. Oczywiście zadania muszą nadal być wykonywane liniowo, ale przyspiesza to znacznie cały proces.

Nowe moduły

W nowej wersji znalazło się ponad 200 nowych modułów. Oto najważniejsze z nich:

  • Nowy zestaw modułów do zarządzania OpenStack
  • 30 nowych modułów, które ulepszają i rozszerzają obsługę Amazon Web Services
  • Mocno rozszerzone wsparcie dla środowisk Microsoft Windows
  • Niewielkie ulepszenia modułu i wtyczki łączności Dockera
Poprzedni artykułKonkurs na wejściówkę na konferencję PolyConf 2016
Następny artykułNginx Plus R8 z obsługą OAuth i HTTP/2
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj