Ansible 2.1 z obsługą Microsoft Windows oraz automatyzacją sieci

0
1677
Red Hat
Red Hat

Red Hat ogłosił wydanie Ansible 2.1, narzędzia do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją. Można dzięki niemu skonfigurować dowolną ilość maszyn, bez potrzeby ręcznej instalacji. Główny serwer loguje się na zadaną w pliku konfiguracyjnym maszynę i wykonuje odpowiednie polecenia całkowicie automatycznie. Jedną z najważniejszych wbudowanych funkcji jest tzw. Playbook, czyli czytelny dla człowieka język zarządzania, konfiguracji i orkiestracji agenta.

Dodano pełne wsparcie dla środowisk Microsoft Windows i Azure:

  • Szerokie wsparcie dla Microsoft Azure, w tym obsługa wdrożeń w chmurach, z opcją wykorzystania funkcji Azure Resource Manager
  • Nowe moduły Windows, pozwalają na zarządzanie współdzieleniem plików oraz zaporą sieciową
  • Łatwiejsze zarządzania maszynami domenowymi poprzez NT LAN Manager (NTLM). Można od teraz uwierzytelniać się w domenie po nazwie użytkownika i haśle
  • Rozszerzono Kerberos Delegation dla scenariuszy multi-hop
  • Proste restarty z nową akcją win_reboot. Ma to ułatwić automatyczną instalację oprogramowania, które czasami wymaga restartu systemu.

Pojawił się całkowicie nowy moduł: docker-service, który pozwala na zaimplementowanie w playbooka Docker Compose. Pozwoli to na konfigurację sieci, systemu operacyjnego i wdrożenie infrastruktury, która będzie działać poza środowiskiem kontenerowym.

Przepisano także kilka obecnych modułów:

  • docker_service: opisany wyżej
  • docker_container: podstawie zarządzanie życiem kontenera
  • docker_image: Budowanie, tworzenie, pobieranie i tagowanie obrazów dla Dockera
  • docker_login: zarządzanie dostępem do rejestrów Dockera
  • docker_image Facts: sprawdzanie metadanych w obrazach

Ansible 2.1 to także w pełni wbudowana automatyzacja sieci, która pojawiła się w lutym tego roku. Pozwala to Ansible na zarządzanie infrastrukturą sieciową w ten sam sposób, jak system operacyjny i aplikacje.

Dodano 40 nowych głównych modułów, zapewniających wsparcie dla automatyzacji sieci na różnych platformach, w tym: Arista EOS, Cisco IOS, Cisco IOS-XR, Cisco NXOS, Cumulus Networks, Juniper Networks Junos OS, OpenSwitch.

ŹRÓDŁOredhat.com
Poprzedni artykułPorteus Kiosk 4.0.0 z ciekawymi nowościami
Następny artykułWłoskie Ministerstwo Obrony migruje na LibreOffice
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj