Antergos 2013.05.12 – następca Cinnarcha

15
3742
Antergos
Antergos

Ogłoszono wydanie Antergos 2013.05.12, następcy znanej wszystkim dystrybucji Cinnarch, która to była zbudowana na Arch Linuksie i posiadała środowisko graficzne Cinnamon. Z biegiem czasu programiści mieli coraz więcej trudności w integracji pulpitu z Linux Minta i podjęli decyzję o zmianie nazwy oraz sposobu rozwoju. Antergos pochodzi z języka galicyjskiego i oznacza powiązanie przeszłości z teraźniejszością.

Jako główne środowisko graficzne wybrano GNOME 3, które jest dostępne w obrazie Live dystrybucji. Na nim znajdziemy dwa instalatory: jeden klasyczny w konsoli, a drugi w pełni graficzny Cnchi. Niestety, ale nie zawsze ten drugi daje radę się uruchomić i pozostaje instalacja z terminala.

Autorzy podczas instalacji dodali możliwość wybrania środowiska graficznego: GNOME 3.8.1, Cinnamon, Xfce 4.10 oraz Razor-qt. Dużym ułatwieniem jest graficzny menedżer pakietów PacmanXG, który jest w pełni kompatybilny z repozytoriami Arch Linuksa. Dzięki niemu wykonamy sporą liczbę operacji, bez potrzeby używania konsoli. Cały system jest zasilany przez jądro Linux 3.9.2 i podstawowe aplikacje dla danego pulpitu.

Poprzedni artykułIntel SDK for OpenCL Applications XE 2013
Następny artykułKonfiguracja i obsługa kamery dedykowanej dla Raspberry Pi
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

15 KOMENTARZE

  1. Próbuję się połaczyć z siecią, podaję hasło i klnę na czym świat stoi, bo nie moge się połaczyć. Próba odpalenia instalatora bez podłączonej sieci kończy się monitem o połaczenie z netem. Nie wiem co jest grane, a w net-menadżerze nie ma opcji pokaż hasło, więc nie widzę, że wpisuję dziwne znaki, bo ktoś wpadł na genialny pomysł, żeby wersji Live załaczyć domyślnie NumLock. Dopiero po chwili przy próbie użycia terminala domyślam się co jest grane. Jednym słowem brawo za domyślny NumLock oraz dla Gnoma za brak mozliwosci pokazania hasła w network menadżerze.

    • Zresztą widzę, że na podobna przypadłość cierpią wszystkie archo-podobne dystrybucje, w tym najnowsze Manjaro także.

    • Z Manjaro to dziwne, bo sam podłączałem Live na sieci WiFi i nie było problemów. Muszę sprawdzić Antergosa w takim razie, aczkolwiek dawanie GNOME 3 z wymogiem akceleracji na Live to lekkie przegięcie :P

    • chyba że numlock sam jakoś u mnie w biosie się ustawił na automatyczne załaczanie

  2. no no, szykuje się naprawde ciekawy wybór. do niedawna manjaro miało tylko XFCE i parę innych pulpitów, teraz dodali również GNOME'a. w tym momencie widzę, że różnica między tymi dwiema dystrybucjami jest taka, że antergos korzysta z oficjalnych repo archa a manjaro ma swoje ;)

    • hmm mozna prosic o jakies zrodla? bo sam chcialem sie zapisac do dev-teamu manjaro. czym to moze grozic? :D

    • McRae wzburzył się, że niezadowoleni użytkownicy uciekają na inne arch dystrybucje.
      Gdzie tam jest Judd Vinet?

    • Judd Vinet nie zajmuje się Archem od wielu lat, a Aaron Griffin zajmuje się tylko otoczką prawną w tym prawami do nazwy i loga. Co innego Pierre Schmitz, Dave Reisner i Allan McRae, jedni z najważniejszych obecnych developerów — pomijając publikacje na swoich blogach i Reddicie, na IRC-u również nie pozostawiają suchej nitki na Manjaro. Zresztą rozmawialiśmy o tym na Facebooku. ;)

    • Niby jest wybór, ale jedyna dystrybucja, w której przeglądarka gthumb jest w stanie oprócz pokazywania zdjęć odtworzyć filmiki zrobione aparatem (quicktime) to jak na razie Salix. Ani Ubuntu ani Manjaro nie jest w stanie sobie z tym poradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj