Antergos 2013.11.17 z nowościami w graficznym instalatorze

Antergos 2013.11.17 z nowościami w graficznym instalatorze

przez -
3 1796
Antergos

Ogłoszono wydanie Antergos 2013.11.17, następcy znanej wszystkim dystrybucji Cinnarch, która to jest zbudowana na Arch Linuksie i posiada środowiska graficzne: Cinnamon, Gnome, Openbox, Xfce, Razor-qt. Nazwa systemu pochodzi z języka galicyjskiego i oznacza powiązanie przeszłości z teraźniejszością. W tej wersji sporo pracy włożono w udoskonalenie graficznego instalatora. Jedną z zauważalnych różnic jest nowy styl nagłówka dla kolejnych okien wyboru.

Dodano także dla każdego środowiska możliwość wyboru kilku komponentów systemu: zapory sieciowej (domyślne), obsługi drukowania (domyślne), wsparcia dla Bluetooth, włączenie efektów wizualnych, instalacja pakietu biurowego LibreOffice, czy instalacja dodatkowych kodeków. Oczywiście, to co się nam pojawi zależy również od wybranego środowiska graficznego, ale większość z tych opcji jest dostępna dla wszystkich wersji.

Warto nadmienić, że wybrana zapora sieciowa ustawia na starcie kilka reguł, dlatego warto się z nimi zapoznać. Przy wyborze typu instalacji, w trybie automatycznym dodano opcję szyfrowania partycji oraz stworzenia wolumenów LVM. W zaawansowanym trybie instalacji opcja ta powinna się pojawić w niedługim czasie.

Jeżeli dojdziemy do partycjonowania warto się tutaj zastanowić nad sposobem: GPT czy MSDOS. W przypadku GPT otrzymujemy sporo udoskonaleń i zalet, aczkolwiek trzeba pamiętać o ustawieniu osobnej partycji dla GRUBa 2.0 i bootloader UEFI i wielkości 200 MB. Jeżeli tego nie zrobimy, to system może nam nie wstać po skończonej instalacji. Opcja GPT nie działa pod Virtualboksem i trzeba polegać na MSDOS.

Popracowano także nad paskiem postępu instalacji oraz pojawiającymi się slajdami, który działa już poprawnie, aczkolwiek czasami zdarzają się pewne niedociągnięcia.

Osobiście zalecamy korzystanie nadal z instalatora konsolowego, ponieważ w przypadku niektórych instancji nie można się było zalogować.

Podobne artykuły

TP link M7200

przez -
1 340

przez -
0 563

3 Komentarze

Odpowiedz