Apache Software Foundation ogłosiła wydanie Apache OpenOffice 3.4.0, nowej wersji znanego wszystkim pakietu biurowego. Prace nad nową wersją trwały ponad 15 miesięcy i były one we większości związane ze zmianami wewnętrznymi, m.in. zmianą licencji z LGPLv3 na Apache 2.0, czy migracją całej infrastruktury. Jedną z pierwszych zauważalnych zmian jest bardzo szybki start w stosunku do LibreOffice. Pakiet jest gotowy do pracy praktycznie po kilku sekundach.
Pojawiło się szyfrowanie danych z użyciem algorytmu AES-256, zastąpiono solver Programowania Liniowego w Calc biblioteką CoinMP C-API z projektu Computational Infrastructure for Operations Research (COIN-OR), rozszerzenie filtra eksportu do CSV o funkcję „Quote all text cells”, zmieniono nazwę Data Pilot na Tabele Przestawne i dodano wsparcie dla nieograniczonej liczby pól w narzędziu Tabele Przestawne.
Udoskonalono szyfrowanie ODF 1.2 i wsparcie Unix Printing. Narzędzie formuła w edytorze tekstu otrzymało możliwość zapisu poszczególnych symboli, umieszczania formuły przy znaku oraz obsługę specjalnych znaków z UTF-32.
Edytory Draw i Impress otrzymały poprawiony interfejs, moduł wykresów zyskał oś czasu i opcję zmiany rozmiaru legendy. Poprawiono opcję eksportu do RTF i importu z DOCX. Pojawiła się obsługa frameworka multimedialnego GStreamer, dodano natywne wsparcie dla SVG, nowy wybór kolorów, oraz zmieniono program do obsługi książki adresowej z Mozilla Adress Book na SeaMonkey.
OpenOffice 3.4 w dniu premiery nie jest dostępny w polskiej wersji językowej i trudno oczekiwać zmiany w tej sprawie. W momencie eksodusu społeczności OpenOfficea do projektu LibreOffice, analogiczny krok wykonała jej polska część. Ponadto niektóre ze zmian w Apache OpenOffice 3.4 dostępne są tylko dzięki życzliwości sympatyków The Document Foundation (np. relicencjonowany kod narzędzia do wyboru kolorów).
Niektórzy użytkownicy mogli zaobserwować zbieżność zmian w nowym OpenOffice, a LibreOffice, który był powszechnie instalowany w zastępstwie przez ostatnie ~półtora roku. To dlatego, że wymienione wyżej zmiany dostępne są w LibreOffice 3.4 i LibreOffice 3.5, a fundacja Apache jak na razie nadrabia zaległości. Podobnego spostrzeżenia dokonał Michael Meeks (deweloper LibreOffice), który stworzył zestawie „nowości” i „starości” w obu pakietach. Wynika z niego, że OpenOffice jak na razie wyróżnia się lepszą obsługą języków Azjatyckich i narzędziami graficznymi (renderowaniem wykresów, zakończeniem rysowanych linii, renderowaniem obiektów OLE, ulepszeniem obrazków oraz wyostrzeniem transformacji).
Na plus dla deweloperów OpenOfficea można wymienić zdecydowanie większą responsywność w porównaniu do LibreOffice. Kiedy ten drugi mrozi się tuż po starcie, OpenOffice jest od razu gotowy do pracy.
A już myślałem, że tego nigdy nie wydadzą!
Połączyć te projekty i skończyć ten cyrk bo to źle wygląda. Dwa bliźniacze projekty. LibreOffice i OpenOffice (upadłość po Oracle). Zwykły użytkownik a tym bardziej firmy nie wiedzą co wybrać :/
Pobrałem i powiem tak. Jest bardzo szybki! Szkoda, że nie ma polskiej wersji, ale mnie to nie przeszkadza. W sumie to wywalam właśnie LibreOffice.
Pozytywne zaskoczenie, ale na dłuższą metę utrzymywanie się konkurencyjnych projektów może zabić oba. Wystarczy pierwsza niekompatybilność dokumentów zapisywanych w obu wersjach (np. inny rendering elementów) i zaczną się problemy. Oby do tego nie doszło.
Sporo różnic jest już w kodzie: https://osworld.pl/jak-libreoffice-odbiega-od-open…
Zresztą LibreOffice może korzystać z kodu Apache OpenOffice, ale w drugą stronę jest to niemożliwe.
Hmm, tekst wygląda na mocno inspirowany moim wpisem, a do tego pomija kilka ważnych kwestii, które wyjaśniłem u siebie.
http://ooblog.pl/2012/05/08/apache-openoffice-3-4…
Olbi, mogłeś już skopiować i dodać źródło. :P
[…] dni temu fundacja Apache wydała OpenOffice 3.4 – pierwszą wersję jaka ujrzała światło dzienne od piętnastu miesięcy. Ponieważ […]