APM 5.0 z obsługą systemd i hibernacji

APM 5.0 z obsługą systemd i hibernacji

przez -
7 2875
Sprzęt

Projekt NeteXt’73 ogłosił wydanie APM 5.0, zestawu skryptów do optymalnego sposobu zarządzania energią, zasobami sprzętowymi oraz balansowania wydajnością i responsywnością systemu. Nowe APM zostało podzielone na dwie wersje: dla systemów Ubuntu i pochodnych od wersji 12.04 do 14.10 oraz dla Ubuntu 15.04 i pochodnych. W przypadku tego pierwszego dodano zarządzanie hibernacją i moduł sterowania podświetleniem, co jest szczególnie przydatne w Unity i GNOME. Wersja ta nadal bazuje na pakiecie pm-utils.

Największe zmiany zaszły w APM dla Ubuntu 15.04, Kubuntu 15.04 i pochodnych. Cały kod został napisany od zera z wykorzystaniem wszystkich dostępnych nowości: systemd, reguł udev i odpowiednich skryptów. Przewidziane zostały w zasadzie wszelkie scenariusze zarządzania zasilaniem oraz odłączenia/podłączenia zasilania.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje opcję włączenia hibernacji, która zadziała już po następnym restarcie systemu.

APM 5.0 - hibernacja

Moduł sterowania podświetlaniem pozwala na dobranie parametrów pracy w czasie działania na baterii oraz zasilaniu sieciowym.

APM 5.0 - podświetlenie matrycy

7 Komentarze

 1. Taki łatwy panel z „automagią” wykonywaną w innych dystrybucjach przy użyciu własnych skryptów shell’owych przydałby się również w Debianie – jak tu jest ze zgodnością?

  • Podpisuję się pod pytaniem.
   jeszcze ciepły Debian stable również prosi o optymalizację :)
   Da się zrobić?

  • Dałoby sie … w szczególności wersja dla systemd – a nawet już coś takiego tresujemy na maszynie jednego z użytkowników. Jednak dopiero za tydzień będę miał więcej czasu i może nad tym pomyślimy. W pierwszej kolejności wydam APM 5.1 – tu jeszcze zmodyfikuje sterowanie Bluetooth, tj. proces jego wyłączania. Na tę chwilę niektóre układy pomimo „wyłączenia” jeszcze mogą generować pewne obciążenie [tak od 0.2 do nawet 1 Watta]. W nowej wersji APM, wyłączenie będzie oznaczało totalne odcięcie zasilania dla bth, co oczywiście przełoży się na czasem dość odczulany – długofalowo [j.w] spadek zużycia energii – oczywiście jak wyłączymy bth w trybie pracy na baterii.

Odpowiedz