KDE nie posiada jednego standardowego narzędzia do zarządzania pakietów. W Kubuntu jest dostępny standardowo Muon, którego jednak nie uświadczymy w większości innych dystrybucji. Bardziej uniwersalnym narzędziem jest Apper, dawniej znany, jako KPackageKit, który to jest interfejsem graficznym dla PackageKit. Dzięki temu, że nie jest powiązany z żadnym menedżerem pakietów, możemy znaleźć go w repozytoriach wielu dystrybucji.

Apper bardzo dobrze integruje się z KDE. Możemy go uruchomić na kilka sposobów: wpisując polecenie apper w Konsole, korzystając z menu Kickoff, wybierając Zarządzanie oprogramowaniem Apper lub wybierając Ustawienia systemowe -> Zarządzenie oprogramowaniem. Po uruchomieniu program wygląda następująco:

Apper

Możemy dokonać aktualizacji systemu, przeglądać zainstalowane pakiety oraz dostępne oprogramowanie podzielone w grupy. Pakiety można wyszukiwać po nazwie, opisie i nazwach plików. Dostępne jest też filtrowanie pakietów.

Apper

Instalacja pakietów jest również prosta. Zaznaczamy wyszukane programy do instalacji i zatwierdzamy zmiany.

Apper

Możemy przeglądać historię instalowanych, usuwanych i aktualizowanych pakietów.

Apper

Apper to nie tylko dodawanie i usuwanie pakietów, ale również aktualizacje.

Apper

Opcje aktualizacji można konfigurować w ustawieniach. Znajdziemy tam także zarządzanie repozytoriami.

Apper

Apper

Programy możemy wygodnie odinstalowywać z poziomu menu Kickoff, klikając na wybrany program prawym przyciskiem myszy i wybierając opcje Odinstaluj.

Apper

8 Komentarze

  1. Panowie, uspokójcie się. To tylko program i nic więcej. Aktualnie dla KDE istnieje Muon i Apper, bo np. korzystając z Linux Mint KDE lub Kubuntu i instalując Centrum Oprogramowania pod tymi wersjami, zobaczymy tylko pełno błędów. Pod Kubuntu nie wiadomo też dlaczego Muon czasami nie chce działać.

    • Z Apperem na openSUSE jest nie lepiej. Coś deweloperzy nie mogą się zdecydować na narzędzie do aktualizacji… bo od tego miał być Apper. Ale działa on tak, że najlepiej go odinstalować i korzystać ze sprawdzonego YaSTa bądź zyppera. Ten drugi jest już wg mnie sprawniejszy i wygodniejszy w użyciu od samego apta ;)

Odpowiedz