Apple zapowiedziało uwolnienie języka Swift

Apple zapowiedziało uwolnienie języka Swift

przez -
11 2079
Programowanie

Apple zapowiedziało uwolnienie źródeł języka programowania Swift 2. Wiadomość zaskoczyła sporo osób na całym świecie, zważywszy na podejście firmy do swoich produktów. Przypomnijmy, że rok temu na konferencji Worldwide Developers Conference firma Apple pokazała język programowania Swift. Język ma służyć programowaniu maszyn pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych OS X i iOS. Jest on godnym następcą Objective-C, a do kompilowania programów są wykorzystywane narzędzia z rodziny LLVM.

Składnia Swift 2 jest podobna do używanego obecnie języka C# i ma on przyciągnąć deweloperów, którzy nie znają dobrze składni języka Objective-C. Obecnie w App Store znajduje się 15 000 aplikacji, napisanych w nowej technologii, a ich liczba codziennie się zwiększa. Dodatkowo firma Apple udostępniła środowisko uruchomieniowe dla systemów Linux, co jeszcze bardziej powinno zwiększyć ekspansję tego języka na inne platformy sprzętowe.

11 Komentarze

 1. Czy w związku z tym Phoenix przestanie być rozwijany?
  Na jakiej zasadzie działa środowisko uruchomieniowe dla Linuksa? Bo Swift to chyba GUI robi w jakimś frameworku Apple, który na Linuksa nie występuje? Ktoś coś kojarzy?

  • Są dwa wyjścia: albo zrobią tak, jak Mono, czyli zagarną ile się da z .NET, albo połączą się z deweloperami Swift.

  • Nie moda, tylko w końcu korporacyjki zaczynają pojmować, że w pewnych zastosowaniach otwarte znaczy lepsze.

  • Bez przesady, Apple zawsze miało swoją OpenSource’ową stronę. Przykładowo CUPS, standardowy serwer drukarek na Linuksie to dzieło Apple.
   Ale spełnia się to o czym pisałem już dawno: w końcu wszystko będzie otwarte. Szkoda tylko że nie wolne, bo to spora różnica. Nie sądzę by Apple uwolniło całkowicie Swifta

 2. Jak się developerzy zbuntowali to teraz nagle otwierają (czytałem że byli wkurzeni że Apple chce ten wynalazek tylko dla siebie). LLVM nie należy do Apple, jest przez nich tylko sponsorowany

Odpowiedz