Aptik to specjalne narzędzie, stworzone do robienia kopii zapasowej i przywracania repozytoriów, zainstalowanych pakietów, stylów oraz ikon. Dzięki temu możemy sobie zachować wszystkie ustawienia i pakiety systemu, skonfigurowanego pod nasze potrzeby. Aplikacja została domyślnie stworzona dla systemu Ubuntu, ale działa również na Linux Mint i Debianie. Wszystkie pliki z kopiami zapasowymi trzymane są w jednym katalogu, który sami ustalamy, co ułatwia zarządzanie.

Instalacja

Na początek dodajemy repozytorium ppa:teejee2008/ppa, po czym wystarczy wyszukać aplikację aptik. Możemy również skorzystać z poniższych poleceń:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo aptitude update
sudo aptitude install aptik

Aktualnie zespół OSWorld rozpoczął tłumaczenie Aptika i w niedługim czasie powinniśmy mieć w pełni spolszczoną wersję.

Użytkowanie Aptik

Tworzenie katalogu dla kopii zapasowych

Przy pierwszym uruchomieniu program prosi nas o stworzenie lub wybranie katalogu, do którego będą robione wszystkie kopie zapasowe. W naszym przykładzie stworzyliśmy katalog o nazwie: Kopia zapasowa. Przy nowej instalacji należy wybrać owy folder, aby Aptik automatycznie robił wszystkie czynności.

Tryby pracy i menu

Aplikacja posiada dwa menu: górne i dolne. Górne menu operuje na dwóch trybach: Backup and Restore. W zależności które z nich uruchomimy, będziemy wykonywać kopię zapasową lub przywracanie. Na dole posiadamy także menu Backup & Restore z opcjami i dwoma przyciskami do Kopii zapasowej: Bakcup i Przywracania: Restore.

Kopia zapasowa i przywracanie repozytoriów PPA

Opcja ta pozwala na zrobienie kopii zapasowej wszystkich repozytoriów PPA. Możemy także zrobić natychmiastowe przywracanie.

Kopia zapasowa i przywracanie pobranych plików w pamięci podręcznej APT

Opcja ta pozwala na zrobienie kopii zapasowej wszystkich pobranych plików, co zaoszczędza nam łącze, podczas ponownej reinstalacji systemu.

Kopia zapasowa i przywracanie listy plików, zainstalowanych przez użytkownika

Opcja ta tworzy nam kopię zapasową plików zainstalowanych przez użytkownika. Wszystkie paczki dostępne w systemie, są niezaznaczone. Aptik nie robi listy zależności.

Kopia zapasowa i przywracanie ustawień aplikacji

Opcja to pokaże nam i zaznaczy domyślnie wszystkie katalogi z ustawieniami aplikacji. Należy pamiętać, że przywracanie działa jedynie z tą samą wersją ustawień danej aplikacji.

Kopia zapasowa i przywracanie ikon oraz stylów systemowych

Opcja ta tworzy pełna kopię plików ze wszystkimi ikonami i stylami, jakie znajdują się w systemie. Podczas przywracania zostaniemy poinformowani, czy dana styl lub ikony są już zainstalowane przy pomocy koloru zielonego.

Polecenia konsolowe

Aptik posiada te same czynności w wersji konsolowej. Dzięki temu może być on przydatny na serwerze lub do zdalnej kontroli.

Aptik - polecenia konsolowe

 • deb

  A jest możliwość robienia kopii całego systemu ?. Szukałem raz prostego programu graficznego do kopii zapasowej dla zwykłych użytkowników ale nie znalazłem :( .

  • Ollbi

   Do tego służy Clonezilla. Wtedy robisz sobie kopię wszystkich plików lub dysku. Tutaj masz łatwiejszy sposób, bo wybierasz, co chcesz skopiować. Akurat dla mnie jest to genialne rozwiązanie, jeżeli często przygotowuję system do testów sprzętu. Mam dzięki temu gotowy pendrive z potrzebnymi aplikacjami i domyślnymi ustawieniami.

   Ewentualnie możesz skorzystać Déjà Dup :)

  • deb

   Mi chodziło coś prostszego dla ludzi którzy nie znają się na systemach a tym bardziej na GNU / Linux . Szukałem ale nie znalazłem , Clonezilla była zbyt trudna w tym przypadku . Wiem Clonezilla jest fajna , zwłaszcza jeśli chodzi jeden do wielu , ale dla nowych użytkowników to nie takie łatwe . Ale jeden do jednego rsync styknie .

  • deb

   A ten program o zabawnej nazwie to czasem nie jest ten domyślny pod Ubuntu ?

  • Roomcays

   Bezobsługowa Bacula.

  • Franka

   Back In Time – prosty w obsłudze, ujarzmia rsynca.

  • gość

   Dawno, dawno temu (czasy Debiana Lenny) miałem coś o nazwie G4L. Robiło spakowane obrazy. Miałem to na dysku USB, z którego uruchamiałem komputer i wybierałem dysk źródłowy, docelowy, nazwa pliku, leciało.
   Chyba były możliwości czyszczenia swapa.