Arch BSD – Arch Linux z jądrem FreeBSD

25
2803
Arch BSD
Arch BSD

Jeden z użytkowników forum Arch Linuksa Amzo2 zmodyfikował dystrybucję tak, aby działała na jądrze FreeBSD 9.0, a całość nazwał Arch BSD. Pomysł na to, wziął się z dwóch istniejących projektów: Debian GNU/kFreeBSD, Gentoo/FreeBSD które również posiadają to samo jądro. Przygotowano wstępną stronę informacyjną, która jest dokładną kopią strony Arch Linuksa, ale dostosowaną pod Arch BSD.

ŹRÓDŁOarchlinux.org
Poprzedni artykułXOWA 0.2.2
Następny artykułRekonq 2.1
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

25 KOMENTARZE

    • A na czym ta rewolucja miałby się opierać? Zastanawiam się czy oprócz chęci udowodnienia, że można to zrobić użycie jądra BSD daje jakieś korzyści?

    • ZFS , Dtrace , Jaile, System portów http://www.freebsd.org/features.html
      Zresztą Arch ma bardzo podobną koncepcję do BSD, więc pewnie chcieli też pokazać że i oni mogą.

      Jednak więcej pożytku by mieli z importu userlandu bsd, aż dziw bierze że tak mało jest użytkowany poza BSD.

    • jaile naprawdę wymiatają ;) jak raz je przećwiczyłem to trudno mi zrozumieć jak mogłem się bez nich obyć.

    • ZFS od lat w wersji otwartej (dostępnej w Linuksie jako moduł fuse) nie rozwija się i Btrfs z linuksa nie ma się czego wstydzić. Dtrace ma linuksowy port i masz go w AUR Arch Linuksa, Jail konkurencja dla OpenVZ czy Linux-VServer, a system portów to podobne rozwiązanie do stosowanego w Gentoo czy Arch Linuksie… więc nikt nie potrzebuje nic importować z userlandu bsd, bo wszystko już jest.

    • Za wcześnie takie pomysły już były chociażby draco i szybko zdychały.
      Jak dla mnie jeśli zimportowanie userlandu bsd ma się powieść, to musi się odbywać bardzo stopniowo zamieniając kolejne części userlandu gnu bądz stać za tym duży inwestor. W samym Fbsd proces ten trwa 3 lata i dopiero się zakończy wraz z wydaniem FreeBSD 10 czyli pewnie za 2 lub 3.

      We FreeBSD trwa to już

  1. Ogólny model nazewnictwa systemów operacyjnych:
    Mamy dwa systemy: X i Y oraz samotny kernel Z
    X – system X z własnym kernelem
    Y – system Y z własnym kernelem
    Z – sam kernel, nie nadaje się do użytku
    X/kY – system X z kernelem systemu Y
    Y/kX – system Y z kernelem systemu X
    X/Z – system X z kernelem Z
    Y/Z – system Y z kernelem Z

    • Czasami może też zajść coś takiego: X/Y1/kY2 bądź X/Y/Z, bądź X/Y/kX, podobno tak jest w tym Archu, a wię jest on Arch FreeBSD/GNU/kFreeBSD. Dlaczego nie Arch FreeBSD/GNU? Bo zawiera jednocześnie podstawowe narzędzia FreeBSD oraz trochę z GNU Coreutils, ale kernel ma z FreeBSD i ten kernel trzeba wyróżnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj