Arch BSD – Arch Linux z jądrem FreeBSD

Arch BSD – Arch Linux z jądrem FreeBSD

przez -
25 2254
Arch BSD

Jeden z użytkowników forum Arch Linuksa Amzo2 zmodyfikował dystrybucję tak, aby działała na jądrze FreeBSD 9.0, a całość nazwał Arch BSD. Pomysł na to, wziął się z dwóch istniejących projektów: Debian GNU/kFreeBSD, Gentoo/FreeBSD które również posiadają to samo jądro. Przygotowano wstępną stronę informacyjną, która jest dokładną kopią strony Arch Linuksa, ale dostosowaną pod Arch BSD.

25 Komentarze

  • A na czym ta rewolucja miałby się opierać? Zastanawiam się czy oprócz chęci udowodnienia, że można to zrobić użycie jądra BSD daje jakieś korzyści?

  • ZFS , Dtrace , Jaile, System portów http://www.freebsd.org/features.html
   Zresztą Arch ma bardzo podobną koncepcję do BSD, więc pewnie chcieli też pokazać że i oni mogą.

   Jednak więcej pożytku by mieli z importu userlandu bsd, aż dziw bierze że tak mało jest użytkowany poza BSD.

  • jaile naprawdę wymiatają ;) jak raz je przećwiczyłem to trudno mi zrozumieć jak mogłem się bez nich obyć.

  • ZFS od lat w wersji otwartej (dostępnej w Linuksie jako moduł fuse) nie rozwija się i Btrfs z linuksa nie ma się czego wstydzić. Dtrace ma linuksowy port i masz go w AUR Arch Linuksa, Jail konkurencja dla OpenVZ czy Linux-VServer, a system portów to podobne rozwiązanie do stosowanego w Gentoo czy Arch Linuksie… więc nikt nie potrzebuje nic importować z userlandu bsd, bo wszystko już jest.

  • Za wcześnie takie pomysły już były chociażby draco i szybko zdychały.
   Jak dla mnie jeśli zimportowanie userlandu bsd ma się powieść, to musi się odbywać bardzo stopniowo zamieniając kolejne części userlandu gnu bądz stać za tym duży inwestor. W samym Fbsd proces ten trwa 3 lata i dopiero się zakończy wraz z wydaniem FreeBSD 10 czyli pewnie za 2 lub 3.

   We FreeBSD trwa to już

 1. Ogólny model nazewnictwa systemów operacyjnych:
  Mamy dwa systemy: X i Y oraz samotny kernel Z
  X – system X z własnym kernelem
  Y – system Y z własnym kernelem
  Z – sam kernel, nie nadaje się do użytku
  X/kY – system X z kernelem systemu Y
  Y/kX – system Y z kernelem systemu X
  X/Z – system X z kernelem Z
  Y/Z – system Y z kernelem Z

  • Czasami może też zajść coś takiego: X/Y1/kY2 bądź X/Y/Z, bądź X/Y/kX, podobno tak jest w tym Archu, a wię jest on Arch FreeBSD/GNU/kFreeBSD. Dlaczego nie Arch FreeBSD/GNU? Bo zawiera jednocześnie podstawowe narzędzia FreeBSD oraz trochę z GNU Coreutils, ale kernel ma z FreeBSD i ten kernel trzeba wyróżnić.

Odpowiedz