Linus Torvalds dokonał jednej z poważniejszych zmian w jądrze Linux – usunął wsparcie dla architektury procesorów i386. Autorem zmian jest pracownik Intela – Peter Anvin, który wspólnie z deweloperem Ingo Molnarem postanowili usunąć kłopotliwy kod z jądra. Torvalds stwierdził przy tym, że zmiana jest konieczna, ponieważ stary kod powodował pewne problemy, a nowsze wersje jąder i tak byłoby ciężko uruchomić na tak przestarzałej architekturze. Łącznie dokonano zmiany na 24 plikach, dodano 56 wpisów, a usunięto 425.
Można tylko liczyć na to, że to, że ktoś miał 32-bitowego Windowsa, nie oznaczało, że miał 32-bitowy procesor. Tak było w moim przypadku. Miałem preinstalowaną Vistę 32-bit i zmyliła mnie ona co do mojego procesora. Okazał się 64-bitowy. Tylko jakie jest prawdopodobieństwo, że ktoś nieznający się na komputerze, mający 64-bitowy procesor, 32-bitowego Windows i niewiedzący, jaki ma procesor naprawdę, wyzna się na tym i nie zrezygnuje z powodu niewiedzy z zainstalowania GNU/Linux. Poza tym, ile jeszcze ludzi nadal ma 32-bitowe procesory? Nie jestem pewien, czy to dobra decyzja.
386!=x86. Ostatni procesor i386 (nie wbudowany) został wyprodukowany 5 lat temu.
Aha, pardon. Jak widać, znowu dałem się podpuścić, tak jak kiedyś przez mojego Windowsa. Niestety sami twórcy różnych dystrybucyj stosują czasami terminy i386 oraz x86 wymiennie. To wprowadza błędy w myśleniu ludzi niewykszytałconych informatycznie, takich, jak ja.
Raczej autor newsa mógł to wyraźnie zaznaczyć, bo aż się prosiło.
Nie stosują tego wymiennie.
Pakiety i386 oznaczają, że są one kompatybilne z x86 od x386 i wyżej. Obecnie najczęściej spotyka się już paczki i586, które mogą nie być i raczej nie będą kompatybilne w dół, ale jak najbardziej w górę.
Gdy piszą o architekurze, praktycznie każda dystrybucja używa nazwy x86.
Ba, Arch Linux od pocztku (ponad 10 lat) w wersji 32bit jest kompatybilny z i686 i wyżej i nawet i586 olewa.
Jaki był wyprodukowany 5 lat temu? Mówię o rynku PC, a nie produkcji dla NASA czy telefonów komurkowych. W 1989 wyprodukowano 80486 czyli i486 i wszystkie nowe są z nim kompatybilne (i z nowszymi) – najbardziej okrojone pierwsze Atomy to i686. Tak na prawdę wywalono z jądra wsparcie dla procesorów 12-40MHz z lat 80tych – później 386 stosowana była jedynie w sondach kosmicznych i kilku telefonach, ale pierwsze skończyło się 5-7 lat temu (teraz stosują 486 i nowsze – nie ma sensu trzymać i386 bo wystrzelonego sprzętu i tak nie aktualizują do najnowszych jąder, a nowe i tak są zgodne z nowszymi arch), a w telefonach ponad 10 lat temu (a tam linux i tak nie miał wstępu).
PS. na rynek desktopowy można z powodzeniem ograniczyć do minimum Pentium Pro z 1995 roku czyli i686 tak jak robi to od marca 2002 Arch Linux.
Są małe płytki z SoC opartym na 386 z zegarem chyba 300 MHz.
Mnie bardziej rozwala jak dystrybucja trzyma się na siłę i386, ale wyskakuje podczas instalacji, że procesor nie obsługuje CMOV, zatem nie działa to nawet na i586.
Kolego, mylisz pojęcie architektury procesora i klasy procesora, nie jest usuwane wsparcie dla wszystkich procesorów 32-bitowych tylko dla tych z klasy i386 które są obecnie dość przestarzałe (poprzednik i486 i Pentium) i raczej nikt ich już nie używa, a jeżeli tak to i tak raczej ze starszymi kernelami które cały czas posiadają takie wsparcie i niektóre z ich wersji są nadal rozwijane.
http://www.linuxforums.org/forum/miscellaneous/6350-i386-vs-i586-vs-i686.html
Widzę, że podobnie jak ja, uznajesz nadrzędność głosek nad znakami. Słusznie czynisz.
brawo! dobra decyzja
Można gdzieś zobaczyć te usunięte linijki kodu?
diff ?
Usunięte linijki można znaleźć tutaj http://lkml.indiana.edu/hypermail/linux/kernel/12…
Link masz we wpisie przecież kolego :)
Usunięte linijki można znaleźć tutaj http://lkml.indiana.edu/hypermail/linux/kernel/12…
Link masz we wpisie przecież kolego :)
[…] Narzędzie diagnostyczne Turbostat potrafi wyliczyć, ile Watów jest pobierane, poprzez wbudowaną w procesor kartę graficzną i same rdzenie, a także ile jest łącznie. Usunięto architekturę i386 z jądra Linux. […]