Na platformę Raspberry Pi powstała i wciąż powstaje nieliczona ilość wszelkiego rodzaju projektów. Zdaje się, że szczególną uwagę wśród deweloperów ta platforma przykuwa w zastosowaniach web-serwerowych. Kolejną platformą tego typu jest ArkOS.

ArkOS jest systemem do hostowania plików, e-maili, witryn internetowych, danych chmurowych oraz innych usług wprost z własnego domu. Jest stworzony aby odciąć się od scentralizowanych platform usługowych oferując zwiększoną prywatność użytkownika i jego danych. Z założenia ArkOS ma być łatwy w utrzymaniu za sprawą uproszczonej konfiguracji jak i wtyczek.

ArkOS wtyczki

ArkOS charakteryzuje również sposób obsługi. Bazową dystrybucję stanowi Arch Linux ARM. System obsługuje się za pomocą aplikacji graficznej, określonej jako Genesis.

ArkOS - Genesis

Sam autor projektu twierdzi, że Raspberry Pi w założeniu ma nie być jedyną wspieraną platformą. Powodem, dla którego wybrano akurat to urządzenie jest fakt, że ta okoliczność ma pomóc w odpowiednim przystosowaniu ArkOS, aby w przyszłości za jego pomocą optymalnie wykorzystywać zasoby na potężniejszych picopłytkach i innych platformach.

W tej chwili projekt nie jest w pełni dojrzały, niemniej można przyłączyć się do testowania tej platformy, jak i pomóc deweloperowi wspierając jego kampanię crowdfundingową.

Podobne artykuły

4 Komentarze

    • No ja właśnie testuję, jest całkiem stabilnie, ogólnie bardzo mi przypadł ArkOS do gustu. Naprawdę niemal wszystko można wyklinać, tylko odnoszę wrażenie, że UI nie jest jeszcze przygotowane tak do końca dla osób kompletnie nieobeznanych z Linuksami. W moim przypadku OwnCloud też był argumentem za tym aby przetestować ArkOS. Jestem dobrej myśli bo jeśli chodzi o wsparcie projektu, brakuje dosłownie kilku dolarów, ale myślę, że w najbliższym tygodniu zbierze się ta suma.

Odpowiedz