ASP.NET Web API i ASP.NET Web Pages, jako wolne oprogramowanie

ASP.NET Web API i ASP.NET Web Pages, jako wolne oprogramowanie

przez -
5 1134
Microsoft

Microsoft uwolnił źródła ASP.NET Web API i ASP.NET Web Pages pod licencją Apache 2.0. Są to kolejne dwa komponenty ASP.NET, jakie Microsoft postanowił uwolnić w ramach ASP.NET MVC. Web API i ASP.NET są też znane, jako Razor i znajdziemy je na platformie hostingowej CodePlex. ASP.NET Web API jest frameworkiem do pisania aplikacji RESTful, używając platformy .NET, która swoje początki ma w Windows Communication Foundation.

Razor/ASP.NET Web Pages jest językiem znaczników, bazującym na C#, który może zostać użyty do łączenia kodu serwera z HTML i tworzenia dynamicznie generowanych stron internetowych.

Dzięki takiemu krokowi, deweloperzy nie związani bezpośrednio z Microsoftem, mogą brać udział w dodawaniu łatek i kodu. Firma udostępniła prosty kurs z Windows Azure SDK, który ma pomóc w zrozumieniu całości.

Deweloper Mono Miguel De Icaza powiedział, że jego firma Xamarin, rozpoczęła już zastępowanie kodu JSON, microsoftową implementacją i jest planowane dalsze rozszerzenie innych części stosu sieciowego.

Podobne artykuły

5 Komentarze

 1. Wydanie czegoś na licencji open-source przez microsoft ma małe znaczenie, ponieważ ta firma walczy teraz patentami. Cały .net a więc i Mono są nimi objęte, a większości tych patentów microsoft nie udostępnia i może w każdej chwili zmieść Mono z powierzchni ziemi (możecie odszukać mój stary komentarz na osnews z dogłębną analizą tematu).

  Co ciekawe Apache License 2.0 chroni przed patentami (jest też kompatybilna z GPL 3.0). Oznacza to, że ms wydając ASP.NET MVC 4 na tej licencji pozwala wszystkim użytkownikom na używanie wszelkich swoich związanych z tym produktem patentów w każdym projekcie pochodnym, a produkt pochodny łatwo zrobić, wystarczy skopiować chociaż mały fragment kodu.
  Czyżby przeoczenie microsoftu? A może kolejny zakamuflowany podstęp?

  • "

   FAQ Mono http://www.mono-project.com/FAQ:_Licensing#Patent… jawnie kłamie na temat patentów.

   Microsoft, w swoim Community Promise, pozwala rzekomo używać ich patentów do implementacji ich standardów. Owszem, ale tylko tych, które, jak to ujmuje, są *niezbędne* do implementacji tych standardów:

   1) Mono narusza tym samym setki (bzdurnych, ale istniejących) patentów dotyczących optymalizacji i rozszerzeń, bez których jednak Mono nie nadawałoby się do użytku i nie spełniało podstawowych funkcji.

   2) Nie wszystko w .NET i C# jest standardem ECMA, a więc Obietnica tego nie obejmuje.

   Jednym słowem: Microsoft posiada patenty, które mogą posłużyć do pozwania Mono i zniszczenia tego projektu.

   Więcej: http://www.fsf.org/news/2009-07-mscp-mono

   Dlatego nie należy *uzależniać* programów i środowiska open-source od takie zaminowanej technologii:

   "Why free software shouldn’t depend on Mono or C#": http://www.fsf.org/news/dont-depend-on-mono

   "

 2. W wielkich korporacjach nie zatrudniani są specjaliści tylko pseudo informatycy którym nie chce się implementować Linuxa i otwartych standardów. Są nie weryfikowalni bo kto z firm ubezpieczeniowych, farmaceutycznych czy logistycznych ma pojęcie o informatyce. Zatrudniają go i ma to zrobić, a robi tak jak umie. Duże firmy jak IBM i Oracle które są kołchozami wyciskają z takich programistów 100% i traktują jak g. bo wiedzą o kaman:] Dlatego też ci informatycy od siedmiu boleści, wolą pójść na skróty i implementują M$ rozwiązania w dużych firmach i tak koło się zamyka, niestety. Jedyny ratunek w cloudsach, bo tam linux rządzi. I taka zresztą jest przyszłość.

  • Ale piszesz pierdoły. Pracuję w bardzo dużej korporacji i poza pocztą opartą o Exchange i stacjami roboczymi na Win 7 to nie mamy orpogramowania od Microsoftu.

 3. Will .Result cause deadlocks, or will it smiply block until the operation is complete? I haven’t had any issues so far, but I’m running it all locally right now.I do plan on switching the new async bits when they’re baked.

Odpowiedz