Asterisk 10

Asterisk 10

przez -
0 641
Asterisk

Pojawił się Asterisk 10 – oprogramowanie do centrali telefonicznej PBX serwera VoIP na licencji GPLv2. Jego twórcą jest Mark Spencer i firma Digium, którzy na potrzeby programu stworzyli protokół IAX, jako alternatywę dla skomplikowanego SIP. Asterisk jest także macierzystym środowiskiem protokołu wykrywania usług VoIP dostępnych na danym węźle o nazwie DUNDi, który ma być alternatywą dla ENUM w architekturze P2P. Jest bardzo rozbudowany i elastyczny w konfiguracji, a przez to również nadaje się niemal do każdych zastosowań.

Nowa wersja pojawiła się dokładnie rok po wydaniu Asterisk 1.8 z długoterminowym wsparciem, które obejmować ma 4 lata pomocy technicznej. Od tego wydania usunięto z numeracji 1. Jedną z najważniejszych zmian jest dodanie nowego silnika szerokopasmowych multimediów (wide-band media engine), który zastąpił stary silnik multimediów klasy telefonicznej (telephony-grade media engine). Dzięki temu uzyskano dźwięk o brzmieniu studyjnym i praktycznie nieograniczoną liczbę kodeków. Zwalnia to z potrzeby użycia specjalnego sprzętu, wymagającego wysokiej jakości połączeń audio.

Z nowych kodeków znajdziemy Skype SILK i 32 kHz Speex. Digitalizacja dźwięku nie jest już ograniczona do 8 lub 16 kHz. Asterisk obsługuje częstotliwości próbkowania do 192 kHz. MeetMe został zastąpiony nową aplikację o nazwie ConfBridge, która obsługuje lepszą jakość dźwięku i funkcje wideo.

Brak komentarzy

Odpowiedz