AUSTRUMI 2.2.9

AUSTRUMI 2.2.9

przez -
4 1194
AUSTRUMI

Wydana została dystrybucja Linuksa AUSTRUMI 2.2.9 (Austrum Latvijas Linukss). System ten opiera się na dystrybucji Slackware Linux i działa jako LiveCD. Został on założony i rozwijany jest przez grupę programistów z Łatgalii (jedna z czterech krain historycznych składających się na współczesną Łotwę). Dystrybucja ta określa się mianem najszybszej dystrybucji Linuksa z pełnym wparciem 3D dla kart graficznych NVIDIA, ATI oraz Intel.

I z całą pewnością taka jest. System uruchamia się błyskawicznie i do swojej pracy wymaga jedynie 512 MB pamięci RAM. Obraz ISO, który zajmuje niecałe 200 MB mieści w sobie sporo aplikacji potrzebnych do pracy w domu, w firmie lub do świadczenia usług jako serwer.

Dystrybucja ta wydawana jest ze wsparciem dla języka łotewskiego, ruskiego, angielskiego oraz greckiego. Wydanie to działa pod kontrolą jądra w wersji 2.6.37.1. Z systemu usunięto przeglądarkę Chromium a zamiast niej dodano Operę. Pakiet biurowy Gnome Office został zastąpiony przez LibreOffice.

4 Komentarze

  1. WOW! Naprawdę jest szybka. System uruchomił mi się w mgnieniu oka. Dosłownie w kilka sekund. Szkoda, że nie znam języka w jakim się odpalił. Fajnie jakby był po polsku to napewno bym skorzystał.

    Dostępny jest również w formie 50MB ISO.

  2. niezły system, "wchodzi" do ram-u, "wyrzuca" płytę i można śmigać w necie bez płyty, 2 przeglądarki, skype , ładne motywy, tylko nie po polsku; Łotysze się popisali, jest jeszcze kilka stacji radiowych internetowych łotewskich, jakby to spolszczyć, byłoby super,albo stworzyć coś podobnego promującego linuxa i Polskę; polecam do testów, może się coś podobnego po polsku pokaże,…

Odpowiedz