Baldur’s Gate: Enhanced Edition I i II część blisko wydania na Linuksa

Baldur’s Gate: Enhanced Edition I i II część blisko wydania na Linuksa

przez -
12 945
Baldur's-Gate II: Enhanced Edition

Dwa lata temu przy okazji rozpoczęcia prac nad ulepszoną wersją Baldur’s Gate, wspomnieliśmy o zapowiadanym wsparciu gry na Linuksa. Jednak dopiero wczoraj za pośrednictwem portalu SteamDB pojawiła się informacja, że zarówno pierwsza jak i druga część Wrót Baldura niebawem otrzyma pełne repozytoria na ten system. Gra jest jednym z głównych przedstawicieli gatunku RPG, w którym wcielamy się w wykreowaną przez nas samych postać fantasy i przeżywamy różne przygody w ogromnym świecie drugiej edycji Dungeons & Dragons.

Baldur’s Gate: Enhanced Edition mimo, że jest zaledwie odświeżoną wersją jednej z najlepszych gier komputerowych wszech czasów, zawiera względem oryginału kilka znaczących zmian. Jedną z nich jest przeniesienie Wrót Baldura na nowszą wersję silnika Infinity, przez co RPG posiada wsparcie dla wyższych rozdzielczości monitora, ale też po części naprawia błędy pierwowzoru. Pozostałymi smaczkami są dodatkowe zadania, większy wybór postaci czy wieloplatformowy tryb wieloosobowy napędzany przez Steam. Podobne zmiany tyczą się też drugiej części gry.

Ulepszone wydanie mimo wysokich ocen nie obyło się bez krytyki starszych graczy. Na ostrzu miecza pojawiło się wiele nowych błędów wynikających ze zmiany silnika, brak profesjonalnej polskiej wersji językowej czy słabe głosy kilku postaci niezależnych.

Linuksowe pliki obu gier powinny pojawić się w ciągu kilku tygodni na platformie Steam. Do tego czasu pozostaje zacząć tworzyć własne Karty Postaci i cierpliwie czekać.

Podobne artykuły

 • Gall Anonim From Poronin

  Oby nie była dostępna tylko na Steam, bo z własnej paczuszki z grą nici…

  • Robert “Szkodnix” Wolniak

   No właśnie problem taki, że ma być tylko na Steam na Linuksa. Ale może i na GoGu przeportują zwyczajną wersję :)

  • Gall Anonim From Poronin

   W “zwyczajną wersję” to można grać via GemRB… Chyba nawet z mody całkiem nieźle pod tym działają. Chodzi tylko o to, że wszędzie Steam i Steam, a tradycjonalistów to ostatnio wszyscy mają w nosie… Dranie! #głosportfelem.

  • Robert “Szkodnix” Wolniak

   A no niestety.
   Swoją drogą dzięki. Przyjrzę się temu :)

  • Lacky

   Wątpię. Na GOG jest BG: The Original Saga, czyli zwykły BG, tylko z łatkami od GOG, żeby dobrze chodził na nowych systemach. Jeśli pojawi się tam linuksowa wersja to będzie, to BG:TOS bazujący na Wine.

 • Pingback: Baldur’s Gate: Enhanced Edition w wersji beta już dostępny na Linuksa | OSWorld.pl()