Wymagania i założenia
Banana Pi posiada oprócz złącza SATA i zasilania dysku również kartę 1Gbit LAN, co w tego typu urządzeniach jest nowością. W Raspberry Pi prędkość transferu danych w sieci na poziomie +5MB/s jest naprawdę dużym wyczynem. Czy Banana Pi będzie potrafić zaserwować nam większy transfer plików? Tego dowiemy się za chwilę.
Zbudujemy prosty serwer NAS, oparty o oprogramowanie OpenMediaVault, dzięki czemu będziemy mogli zarządzać nim poprzez prosty interfejs w przeglądarce. Do Banana Pi podłączony będzie jeden 32 GB dysk SSD do portu SATA oraz jeden pendrive 32GB USB 3.0, które zostaną udostępnione jako zasoby SAMBA w sieci lokalnej.
Instalacja OpenMediaVault na Banana Pi
OpenMediaVault będziemy instalować na czystym systemie Raspbian v3.1 dla Banana Pi. Obraz należy nagrać na kartę SD, po uruchomieniu logujemy się poprzez ssh (domyślny login i hasło pi/bananapi). Następnie poszerzamy system plików do wielkości naszej karty SD (zalecamy przynajmniej kartę 4GB).
[bash]sudo raspi-config[/bash]
Wybierając Expand Filesystem i potwierdzić restart systemu podczas którego system plików zostanie rozszerzony.
Po restarcie logujemy się ponownie na Banana Pi i przechodzimy na konto administratora, wpisując w konsoli:
[bash]sudo su -[/bash]
Teraz zabieramy się za instalację OMV. W pierwszej kolejności musimy dodać repozytoria OpenMediaVault.
[bash]echo "deb http://packages.openmediavault.org/public kralizec main" > /etc/apt/sources.list.d/openmediavault.list[/bash]
Następnie odświeżamy repozytoria i instalujemy aptitude(Nie przejmujemy się błędami z kluczem)
[bash]apt-get update && apt-get install aptitude[/bash]
a następnie instalujemy postfixa (wybierając domyślne ustawienia „Internet site”) i klucz dla repozytoriów OpenMediaVault.
[bash]aptitude install openmediavault-keyring postfix[/bash]
Po instalacji odświeżamy ponownie repozytoria
[bash]aptitude update[/bash]
Teraz jesteśmy już gotowi do instalacji OpenMediaVault. Wystarczy wydać polecenie instalacji i wybierać domyślne ustawienia danych aplikacji.
[bash]aptitude install openmediavault[/bash]
Gdy instalacja się zakończy, musimy zainicjować pierwsze uruchomienie OMV wydając polecenie:
[bash]omv-initsystem[/bash]
Teraz należy zrestartować system:
[bash]reboot[/bash]
Po restarcie systemu musimy wejść poprzez przeglądarkę na adres Banana Pi, gdyż domyślnie przy instalacji OpenMediaVault serwer SSH został wyłączony. W przeglądarce wpisujemy adres IP naszego Banana Pi (można to sprawdzić adres ip na routerze) lub wpisujemy w adresie http://lemaker (domyślna nazwa hosta systemu Raspbian dla Banana Pi). Naszym oczom ukaże się ekran logowania do panelu, gdzie domyślnym loginem hasłem są admin/openmediavault. Oczywiście możemy wybrać język polski dla panelu.
Po zalogowaniu się naszym oczom ukaże się panel informacyjny OMV z informacjami o obciążeniu, nazwą serwera itp. informacjami
Teraz musimy włączyć wspomniany serwer ssh przechodząc do „Usługi>Ssh” i zaczadzając Checkbox Włącz a następnie klikamy na „Zapisz” a po chwili na przycisk „Zastosuj”, który przeładuje nam nowe ustawienia.
Po uruchomieniu serwera ssh musimy jeszcze dodać użytkownika pi do grupy ssh aby mógł się logować poprzez ssh. W panelu wchodzimy kolejno „Użytkownicy” i zaznaczamy użytkownika pi i klikamy Edytuj. W okienku w „Grupy” zaznaczamy ssh i zapisujemy.
Teraz możemy się zalogować poprzez SSH na naszego użytkownika pi.
Testy wydajności
Pierwszy test polegał na wyzerowaniu pierwszych 4GB dysku
[bash]
pi@lemaker ~ $ sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda1 bs=1M count=4096
4096+0 records in
4096+0 records out
4294967296 bytes (4.3 GB) copied, 105.232 s, 40.8 MB/s
[/bash]
Jak widać średni transfer zapisu wyniósł 40.8MB/s.
Kolejnym testem było dodanie zasobu dyskowego (dysk SSD podłączony do SATA), sformatowanego jako EXT4 dla usługi Samby i udostępnienia go w sieci lokalnej (sieć 1Gbit). Opis jak to zrobić można znaleźć na moim blogu.
Zasób został zmapowany pod systemem Windows jako dysk. Użyty został plik o wielkości 2GB, który był kopiowany w obie strony. Transfer nie przekroczył 45MB/s (maksymalna chwilowa wartość transferu). Średni transfer pliku wyniósł 28,5MB/s.
Ostatnim testem było użycie jako zasobu Pendrive USB 3.0 z systemem plików EXT4. Użyty został ten sam plik 2GB. Transfer w obie strony nie przekroczył 24MB/s zaś średni transfer pliku wyniósł 21MB/s. Jak widać jeśli ktoś używam Raspberry Pi na którym przez USB transferuje przez kartę sieciową zazwyczaj nie przekraczają 5MB/s (słyszałem o wartości 10MB/s) to Banana Pi radzi sobie tutaj znacznie lepiej nie mówiąc już o złączu SATA.
Jak widać Banana Pi radzi sobie dobrze jako dysk sieciowy. Bez problemów daliśmy radę otworzyć w tym samy czasie na 4 urządzeniach ten sam film nagrany w jakości HD, a dodatkowo przeglądać w między czasie pliki i dokumenty. Nie zauważyliśmy problemów.
Samo oprogramowanie OpenMediaVault nie ogranicza się tylko do dysku sieciowego. Możemy za jego pomocą uruchomić m.in. usługę ownCloud, rsync, ftp, NFS i TFTP oraz inne usługi z poziomu SSH. Banana Pi sprawdzi się dobrze, jako prosty serwer NAS. Warto dodać, że sher.ly również wybrała Banana Pi zamiast Raspberry Pi jako kontroler ich urządzenia.
Banana Pi jako serwer NAS w zastosowaniu domowym http://t.co/uh2Lmb7y6r via @Picoboardpl
Piboard liked this on Facebook.
Mariusz Golon liked this on Facebook.
Adam Obrębski liked this on Facebook.
Łukasz Jokiel liked this on Facebook.
Już czekam na Banana w wersji routera. Zrobię sobię NAS, router, print server i sterowanie włącznikami w jednym ;)
Tyle tylko że póki co oni mocno idą w androida :P Sam operWRT na Banana to żadna rewelacja (niedorobiony). Ale wierzę, że jak już wyjdzie to ktoś przygotuje dobrą wersje ;) Być może dostanę do testów wersję deweloperską ;)
A może RouterOS Mikrotika a nie OpenWRT?
Banan w wersji pro już jest – https://www.ematador.pl/pl/p/Banana-PRO-A20-A7-1GHz-1GB-DDR3/770 Nie sądziłem, że rzucą go na Polskę za 3 stówki.
Dzięki za ten tutorial. Nie było problemu z instalacją OMV. Jestem bardzo zadowolony z BananaPi jako serwera NAS. Moje wyniki:
– średni transfer dysku: 38MB/s (dysk Seagate Momentus 5400.6 320GB),
– pobór prądu w spoczynku: 3-4W (watomierz ORNO),
– pobór prądu podczas kopiowania pliku: 5-6W,
– transfer na 10MBit: 8,2-8,6MB/s.
Witam ! Openmediavault przy próbie przegrywania plików z total commandera po ftp mam błąd 550 co jest nie tak?
Ściąnij sobie obraz z BanaNAS: http://bananas.gda.pl/pobierz/ Jest to obraz przygotowany przez Cyryla zawierający tylko OpenMediaVault. U mnie wszystko śmiga z tego obrazu.
P.S.
Dzięki Cyryl za obraz :)
Nie wiem co jest nie tak, spróbowałem tego obrazu i efekt ten sam na różnych plikach , ftp pracuje a nie pozwala zapisywać do katalogu.
Już zmieniłem z palca na 777 dostęp do katalogów i dalej nic ;(
wraz z błędem 550 pojawia się Operation not permitted
Witam
Zainstalowałem na swoim banana pi Raspbian v3.1 oraz OMV wszystko było pięknie do momentu podpięcia dysku sata 2,5″. W trakcie startu często słychać stuki z wewn. dysku, dodam że próby wykonywałem na nowych dyskach sata 2,5″ 160GB, 250GB i 750GB. Za każdym razem sytuacja się powtarza, stąd prosty wniosek, że na pewno to nie kwestia dysku. Po wyświetleniu 'dyski fizyczne’ widać podłączony dysk jednak po wejścia w menu 'system files’, system próbuje nawiązać komunikacje z dyskiem zaczyna znowu stukać. System próbuje dłuższa chwile i kończy się to komunikatem o błędzie komunikacji. Czasem w logu startowym widać komunikat o błedzie typu: COMRESET failed (errno = 32)
Nie wiem w czym problem, czy poboru prądu przez dysk, ale banana ma niby obsługiwać dyski zasilane z niego 2,5″, czy jest jakiś inny powód.
Jesteś pewien, że podpiąłeś do Banana zasilacz o wystarczającej wydajności prądowej?
Podpiąłem zasilacz 2A, ale teraz kupiłem osobny zasilacz Molex i tak moim zdaniem jest najlepiej.
tak podpiąłem zasilacz 2A, ale teraz dokupiłem molex do dysku i działa idealnie.
Mam taki problem z OMV, że po postawieniu, podaję IP banana ale nie pojawia mi się okienko logowania tylko sama pusta strona OMV. OMV postawiony na raspbianie 3.1 dla banana kilka razy, z kilku poradników i za każdym razem to samo. Co moze być winowajcą?
Hej, czy Banana PI obsługuje dyski SATA II?