Bazaar 2.4

Bazaar 2.4

przez -
8 282

Pojawiła się kolejna wersja Bazaar – rozproszonego systemu kontroli wersji, który został napisany w języku Python i jest sponsorowany przez firmę Canonical Ltd. Bazaar działa z wieloma systemami operacyjnymi, w tym: GNU/Linux, FreeBSD, MS Windows, Mac OS X i oferuje możliwość użycia scentralizowanego serwera. Został wydany na licencji GPLv2. Komendy w Bazaarze są podobne do komend z SVN, czy CVS.

Najnowsza wersja posiada długoterminowe wsparcie, które będzie udzielane do lutego 2013 roku. Jest ona wstecznie kompatybilna ze starszymi wersjami, co pozwala programistom na odczyt i zapis z repozytoriów generowanych przez Bazaar 2.0 lub późniejsze.

Do poprawnego działania wersji 2.4 wymagany jest Python 2.6 lub późniejsze wydania. Porzucono natomiast wsparcie dla Pythona 2.4 i 2.5. Nowe funkcje obejmują możliwość łączenia plików ze zmianami za pomocą wtyczki changelog_merge oraz zdolność do tworzenia innych narzędzi łączących do użytkowania z Bazaar. Dokonano ponad 150 zmian, o których przeczytamy tutaj.

Podobne artykuły

 • o_O

  I tak nic nie przebije gita.

  • Może tak, może nie. Są tacy co dalej pracują na CVSie i nie potrzeba im nic więcej.

  • skoti

   @Kamil Porembiński: Istnieją też masochiści, ale kogo to obchodzi dopóki sami chcą się męczyć?

  • RobertN

   A czemu uważasz kogoś za masochistę jeśli korzysta z CVSa? Czemu uważasz, że się męczą? Mówisz jakby człowiek jeżdżący do pracy rowerem był masochistą bo nie jeździ Audi RS8.

  • skoti

   @RobertN: Np. to, że niewygodne branche, a dodatkowo jest scentralizowany, wiec większość operacji robisz na żywym organizmie trunka (w git branch to przyjemność, a dodatkowo każdy ma swoje lokalne repozytorium i nie psuje co chwile głównego CVS na serwerze). W CVS masz wszyscy do jednego na hura, a w GIT jest to rozproszone i używasz lokalnego GIT, później mergujesz już stabilny kod do brancha grupy która się zajmuje jakimś działem aplikacji, i dopiero merguje się stabilny kod z trunkiem – w wypadku SVN/CVS albo masz ból w tyłku z zarządzaniem nimi, albo co chwilę masz zepsuty kod w trunku i doszukujesz się kto n commitów temu coś zepsuł.

  • @skoti, uwierz, że są takie systemy informatyczne gdzie kod w CVSie to około 175GB, a ponad tym ogromna ilość aplikacji, które tylko posiadają obsługę CVS/SVN i nie ma mowy o jakimś tam gitcie czy bazaarze.

   To, że w małych projektach możesz sobie wybierać – nie znaczy, że robią to korporacje. Bo w wielu widziałem, że najlepszym rozwiązaniem był właśnie CVS lub SVN.

  • skoti

   @Kamil Porembiński: Nie muszę wierzyć bo wiem, że są wykorzystywane SVN – jednak już z powodu że od lat jest i lepiej nie ruszać niczego (przeważnie to jest jednak przyjęty zestaw Workflow 10-20 lat wcześniej nad którym nawet nie ma czasu się zastanowić, żeby zmienić i się ciągnie dalej – tym bardziej, że jest GIT w którym grupy i programiści mogą działać jak w GIT i później mergować do SVN). Podając prawie 200GB repo zapominasz, że to samo zapisane w GIT będzie miało pewnie niecałe 10GB i będzie działało dużo szybciej i to właśnie w wielkich projektach GIT znajduje miejsce (po to powstał, bo SVN nie nadaje się zupełnie do wielkich projektów jak jądro Linuxa) i zastępuje rozwiązania jak BitKeeper czy Sun.

   Kiedy moje repo w SVN kilka lat temu osiągnęło 4GB postanowiłem go wymienić i teraz nigdy do SVN nie wrócę gdy poznałem alternatywę.

 • mikołajs

  "I tak nic nie przebije gita."

  Bazaar ma cechy, które go wyróżniają. Można go przestawić ma pracę w stylu SVN, jest też łatwiejszy w obsłudze i ma ciekawe narzędzia graficzne projektowane od razu przez zespół Bazaar. Gdyby nie obsługa Gita w nowych IDE może bym się zainteresował Bazaarem.