Znana stacja telewizyjna BBC z Wielkiej Brytanii postanowiła rozdać 11 letnim uczniom minikomputery, nazwa urządzeń to Micro Bit, będący następcą urządzenia BBC Micro, który został wprowadzony do większości brytyjskich szkół w 1980 roku i przyczynił się do kariery tak wielu dzisiejszych pionierów technologii. Micro Bit (obecnie jako prototyp) w rzeczywistości jest płytką z mikrokontrolerem opartym o układ Atmel mega32U4 z zamontowanym układem diod LED, na którym będzie można wyświetlać znaki oraz animacje.
Urządzenie posiada wyprowadzenia pinów GPIO, uchwyt na standardową baterię 3.3V (tzw. Pastylka), dwa przyciski oraz złącze microusb do komunikacji z komputerem i zasilania. Programować będzie można w trzech językach C++, Python oraz Touch Develop w przygotowanym specjalnie IDE.
BBC Micro z 1980 roku.
Kolejne wersje urządzenia mają zostać wyposażone w układ ARM Cortex-M0s oraz posiadać będą moduł Bluetooth. W projekt zaangażowane są m.in. takie firmy, jak ARM, Microsoft, element14, Samsung czy CISCO (łącznie 25 organizacji), które pomagają w rozwijaniu i budowaniu końcowej wersji. Do samych szkół ma trafić na jesieni w pierwszej kolejności 700-800 tyś. sztuk, zaś pozostałe zostaną rozdane do innych instytucji.
Micro Bit jest drugim obok Raspberry Pi tanim mikrokomputerem służącym głównie do nauki i rozprowadzanym w Wielkiej Brytanii w szkołach. Obydwa projekty mają na celu rozpropagować naukę programowania, elektroniki oraz fizyki. BBC przygotuje również audycje o urządzeniu i programowaniu, a będzie o nim można usłyszeć i zobaczyć w takich produkcjach BBC jak Doctor Who, EastEnders czy One Show.
Make it Digital to następca programu BBC Computer Literacy Project, dzięki któremu około 30 lat temu Wielka Brytania stała się jednym z najlepiej zinformatyzowanych państw świata. Najważniejszym elementem w tamtym okresie był komputer BBC Micro, którego pierwsza wersja została nazwana Model A. Sercem urządzenia był ośmiobitowy procesor firmy MOS Technology taktowany zegarem 2MHz i posiadający 16 KB pamięci operacyjnej. Dzięki odpowiedniej strategii mikrokomputer został dostarczony do 80% brytyjskich szkół i w ciągu kilkunastu lat rozwiązał problem niedoboru programistów.
To raczej przypomina Arduino, a nie RPi. Programy będzie się przecież pisać na innym urządzeniu i tylko wgrywać je do płytki.
No RPi to nie będzie. Nawet jak dodadzą M0 to i tak dalej będzie to microkontroler. Ale na pewno jest to ciekawy projekt, który trafi do szkół o czym w Polsce można tylko pomarzyć ;)
[…] połowie marca brytyjska stacja telewizyjna BBC przedstawiła projekt minikomputera Micro Bit. Ma on zniwelować niedobór programistów, który w ciągu ostatnich kilku lat jest poważnym […]