BBC rozpoczęło dostawy minikomputerów Micro:bit

BBC rozpoczęło dostawy minikomputerów Micro:bit

przez -
2 3445
Microcontroler, mikrokontroler, sprzęt

BBC rozpoczęło wysyłanie minikomputerów Micro:bit dla wszystkich uczniów i studentów na terenie Wielkiej Brytanii. Realizację projektu rozpoczęto w marcu 2015 roku, kiedy to ujawniono pierwsze informacje na ten temat: BBC rozda dzieciom milion minikomputerów Micro:Bit. Minikomputer ma zniwelować niedobór programistów, który w ciągu ostatnich kilku lat jest poważnym problemem w Wielkiej Brytanii. Całość działa w ramach programu Make It Digital i jest bezpośrednim następcą programu BBC Computer Literacy Project, dzięki któremu około 30 lat temu Wielka Brytania stała się jednym z najlepiej zinformatyzowanych państw świata.

W pomoc przy budowaniu ekosystemu zaangażowało się sporo firm. Microsoft przygotował odpowiednie narzędzia do programowania: Touch Develop and Block Editor. Samsung zapewnił aplikację na Androida, NXP zaprojektował kontroler USB, akcelerometr oraz magnetometr. Nordic Semiconductor zapewnił chip Bluetooth, a Lancaster University zaprojektował jądro. Prócz tego jest jeszcze kilka innych pomniejszych firm, co daje łącznie ponad 20 instytucji, zaangażowanych w ekosystem Micro:bit.

Podobne artykuły

2 Komentarze

  1. I po co to komu? Na zwykłym komputerze PC nie mogą się uczyć programowania? Oni myślą, że jak sypną kaską bez sensu to od razu będą cuda…

Odpowiedz