BBC udostępnia kod biblioteki TAL

BBC udostępnia kod biblioteki TAL

przez -
13 972
Świat

BBC, czyli Brytyjska Korporacja Nadawcza udostępniła kod źródłowy biblioteki TAL (TV Application Layer). Jest to narzędzie, które umożliwia tworzenie aplikacji, mającej dostęp do materiałów BBC. W tym wypadku telewizja chce ułatwić tworzenie programów HTML, które będą działały na mobilnych urządzeniach, w telewizorach, czy domowych komputerach, z dostępem do internetu. Prócz źródeł dostępna jest dokumentacja, zawierająca instrukcję stworzenia prostej aplikacji.

TAL jest dostępna na licencji Apache v2, a na specjalne życzenie jest możliwość udostępniania kodu na licencji własnościowej.

Warto w tym momencie przytoczyć sytuację telewizji publicznej w naszym kraju, która robi sobie żarty z abonentów. Aby móc obejrzeć materiały udostępniane na stronie tvp.pl, trzeba posiadać wtyczkę Microsoft Silverlight oraz Windows Media Player, mimo że wymieniony jest system operacyjny Linux, na którym oba te programy po prostu nie działają poprawnie.

13 Komentarze

 1. Na TVP czasami brak słów. Nawet najzwyklejszych w świecie programów regionalnych nie można obejrzeć, bo Silverlight. Moonlight oczywiście się ładnie instaluje, ale co z tego jak nie potrafi wyświetlić niczego poza czarnym ekranem. Leje na ich seriale i reality show, ale coś nieco ambitniejszego mogli by pozwolić mi obejrzeć…

  • Tylko, że w zasadzie nie chodzi o mnie a o trochę starszych użytkowników. Używają Linuksa, bo jest śmiecioodporny i łatwiejszy w obsłudze niż Windows. "Naciskają lisa" i niczym się nie martwią, aż do momentu, gdy chcą coś zobaczyć na TVP. XBMC nie ma raczej spójnego interfejsu z klasycznym Gnome, przez co jest zbyt trudny do nauki.

  • Wybrali taki system i muszą się liczyć z konsekwencjami. Programy do PIT-ów z gazetki też im nie będą działały.

  • Te ostatnie akurat działają, kilka rodzajów, do wyboru do koloru (w tym oficjalny od MF z oficjalną instrukcją instalacji pod Linuksem).

  • "XBMC nie ma raczej spójnego interfejsu z klasycznym Gnome, przez co jest zbyt trudny do nauki. " A możesz coś konkretniej napisać o co chodzi. Bo ja bym nie porównywał ze sobą tak różnie przeznaczonych programów.

  • Po prostu dyrektywy gnome zakładają, że aplikacja ma zachowywać w określony sposób i ma mieć odpowiednie opcje w ustalonych miejscach.

   Próba używania aplikacji która wykorzystuje inne zasady to trochę jak gdyby używanie nowej, nieznanej dotąd strony internetowej czyli syndrom "gdzie to do czorta jest!". Nawiasem mówiąc to główny powód dla którego trend do pchania się w przeglądarkę nie uważam za szczególnie dobry, za to na pewno męczący…

  • Jak doinstalujesz odpowiednią wtyczkę to tak. Domyślnie nie działa.
   Zesztą to samo jest z HBO GO. Silverlight i DRM. Aplikacja TV Stream też wymaga mocniejszego telefonu. Ale tu więcej reklam niż samego oglądania.
   Niestety Moonlight już nie działa.

 2. "Warto w tym momencie przytoczyć sytuację telewizji publicznej w naszym kraju, która robi sobie żarty z abonentów." Nie tylko pod względem dostępu do treści przez neta. Popatrz sobie na programy w BBC i w TVP ;p

 3. Żart kolejny jest taki, ze mamy płacić abonament, ale żeby mieć dostęp do wszystkich kanałów TVP trzeba wykupywac kosmiczne pakiety w kablówkach czy innych nc+., mowa np. o TVP Sport i TVP Seriale.

 4. Panie Autorze, Pan tłumaczyć z angielskiego nie potrafi, to nie jest API co daje dostęp do materiałów BBC , a narzędzie do tworzenia aplikacji na TV, wszelkich. BBC udostępniło to narzędzie. Nie ma tam nic z dostępem do materiałów.

 5. TVP.pl faktycznie ssie z tym silverlightem. Ale jakby ktoś chciał zobaczyć "Było nie minęło" na swoim OpenSuse czy innym Ubuntu, to wystarczy zainstalować Operę z wtyczką do pobierania filmów tvp.pl i życie jest piękne!

Odpowiedz