BeagleBoard.org rozpoczęło wysyłanie nowe płytki BeagleBone Black Rev B, która ceną i możliwościami ma konkurować bezpośrednio z Raspberry Pi Model B. Dodatkowo producent przygotował specjalną wersję jądra Linux 3.8 oraz BoneScript, które mają dać sporą przewagę nad resztą płytek, wciąż posiadających jądro Linux 3.2. Na pokładzie znajdziemy procesor TI Sitara AM3359 taktowany zegarem 1GHz, zbudowany w oparciu o ARMv7l Cortex-A8, 512 MB pamięci RAM DDR3 o taktowaniu 606MHz, kartę graficzną PowerVR SGX530, a także 2 GB wbudowanej pamięci flash eMMC. Dodatkowo zamontowano procesor ARM Cortex-M3 do zarządzania poborem energii.
BeagleBone Black Rev B jest kompatybilna z systemami: Ångström Linux (domyślnie zainstalowany), Ubuntu, Android, Cloud9 IDE na Node.js z/bez biblioteką BoneScript.
Po przeglądnięciu dokumentacji i informacji wygląda na to że dzięki dużej ilości złącz gpio urządzenie naprawdę daje sporo możliwości w porównaniu do maliny. Zaczynam odkładać kasę na ta płytkę ;)
No ja z BBB jestem zadowolony. Jeśli ktoś chciałby ją kupić pod kątem desktopowego użytku, a miał doświadczenie z R-Pi, to dodam, że to trzeba mieć na uwadze, że choć mamy teoretycznie szersze pole do popisu (szybsze CPU, więcej RAMu, pełen hard float, większa ilość dostępnych dystrybucji) to jednak fakt ten przyćmiewa zarówno słabsze GPU pod względami multimedialnymi (filmy/video) jaki i jedno złącze wyjściowe USB. Tu o wiele gorzej uciec od zakupu czy użytku zewnętrznie zasilanego HUBa USB.
Co do w/w zastosowań lepiej nadawać się może Cubieboard, którego społeczność ma szczęście na porty projektów z Raspberry Pi za sprawą czegoś takiego jak Berryboot. Poza tym multimedialne możliwości Cubieboard na pewno są bardziej zadowalające od tych w BBB, niemniej sprawienie aby filmy działały całkiem dobrze wymagają jednak nieco wysiłku we własnym zakresie. Cubie board ma na wyjściu z tego co pamiętam 2 piny więcej niż BBB, niemniej co by dużo tu nie mówić – pod względem sprzętowym to nie jest ta klasa co BBB.
Może to co napisałem brzmi strasznie, niemniej patrząc na w/w próg cenowy, dalej w zasadzie możemy wymieniać praktycznie same zalety. O ile ktoś jest sympatykiem takich płytek, to na pewno warto rozważyć zakup BBB. Płytka ta dość, że zawiera 32-bitowe mikontrolery RISC, to i jeszcze zawiera analogowe wyjścia. Do tego naprawdę ciekawie wygląda praca z bonescript, niektórych zachęcić może nawet Starterware, za sprawą którego możemy kontrolować sprzęt bez systemu operacyjnego. Docenić także należy fakt, że społeczność jest nieco większa w stosunku do Cubieboard.
Na koniec taki koment w nawiązaniu do R-Pi – zdarzało mi się kilkukrotnie, że po resecie czy nawet poprawnym zamknięciu systemu, dochodziło doi tego, że filesystem bywał uszkodzony. Być może to moja wina, bo nie dopasowałem odpowiednio karty, być może jednak przyczyna leży w jednym z początkowych newsów Fundacji R-Pi o wadliwości czytników czy tam niektórych kart współpracujących z R-Pi (nie pamiętam o co chodziło dokładnie, jest to jeden z pierwszych newsów na stronie fundacji). Nie wiem na ile w tym moja wina, nie chciało mi się tego problemu sprawdzać, niemniej wyobraźmy sobie, co się stanie, gdy nie mając takiej wiedzy, nasz projekt używał by modułu watchdoga i po restarcie R-Pi, okazywałoby się, że system wacale nie wstaje. Tragedia. W BBB tego problemu nie doświadczyłem, nie zdarzają się błędy filesystemu, bynajmniej ładując OS z eMMC.
po prostu masz niekompatybilną kartę pamięci. Miałem to samo i po wymianie na polecaną przestało mi uszkadzać partycję.