Jak podaje portal LinuxGizmos.com płytka BeagleBone Black została sprzedana już 100 000 razy, od czasu jej oficjalnego wprowadzenia 24 kwietnia 2013 roku, a także pierwszej rozesłanej serii 27 maja 2013 roku. Porównując jednakże do 2 mln sprzedanych Raspberry Pi, wynik może troszkę przytłaczać, jednakże sam marketing wokół tego urządzenia jest o wiele bardziej skromny, aniżeli ma to miejsce przy RPi. BeagleBone Black to także zupełnie inny rynek docelowy, a także o wiele lepsze wyposażenie.
Urządzenie posiada procesor TI Sitara AM3359 taktowany zegarem 1GHz, zbudowany w oparciu o ARMv7l Cortex-A8, 2 GB wbudowanej pamięci flash eMMC, procesor ARM Cortex-M3 do zarządzania poborem energii, a co najważniejsze 65 portów GPIO.
a czy też kosztuje 30$?
Krzysztof Zubik liked this on Facebook.
@Greg: Nie wiem skad bierzesz 30USD, bo R-Pi w weraji A kosztuje 25$ a w wersji B 35$. Anyway, BBB kosztuje 45$ ale w zamian oferuje 2GB eMMC na pokadzie, dwa 32bitowe kontrolery no i mozliwosc uruchamiania znacznie szerszego wachlarza systemow operacyjnych w odroznieniu od R-Pi. Ma tez wraz z domyslna dystrybucja dostarczony zestaw fajnych narzedzi, tak wiec plytke zasilic mozna samym USB, dzieki czemu masz dostep do wbudowanego serwera.
Niemniej nieszczescie tej plytki polega na tym, ze odwlekany jest w czasie fakt dostarczenia binariow do GPU, tak na dobra sprawe, patrzac na rozwoj sytuacji na grupie dyskusyjnej mozna sadzic, ze to raczej nigdy nie nastapi…
No nie pamiętałem, ila zapaciłem za malinę, a na nim głównie bawię się linuxem i programikami w C obsługującymi porty i/o. I w tej roli spisuje się znakomicie. chwilach wolnych służy jako odtwarzacz youtube na sandardowo zainstalowanym Weezy Raspbian Linux, albo serwer do testów aplikacji w PHP. Ale jak doliczyć do niego kartę pamięci, wifi, to zaczyna nie być już taki tani, także rozglądam się za alternatywami. No i jeszcze ważne dla mnie minimalne zużycie energii. Planuję go wziąć w przyszłym roku, jako ploter map morskich OpenCPN na jacht, a tam każy miliamper jest ważny. Już robiłem próby i RasPi działa zadowalająco sprawnie.