BeagleBone Black – testy wydajnościowe

10
1574
BeagleBoard
BeagleBoard

BeagleBone Black ma być wydajnościową i cenową konkurencją dla Raspberry Pi Model B. Dzięki zastosowaniu procesora TI Sitara AM3359 taktowanego zegarem 1GHz, zbudowanego w oparciu o ARMv7l Cortex-A8, 512 MB pamięci RAM DDR3 o taktowaniu 606MHz, karty graficznej PowerVR SGX530 oraz 2 GB wbudowanej pamięci flash eMMC, otrzymujemy naprawdę ciekawy komputer. Jak zatem przedstawia się jego wydajność w stosunku do Raspberry Pi Model B?

Na początek zrobiliśmy porównanie Debiana 7.1 Wheezy i Ubuntu 13.04 na BeagleBone Black. Konfiguracja testowa przedstawiała się następująco: Phoronix Test Suite 4.8.2, procesor ARMv7 rev2 o taktowaniu 1.00 GHz, 438 MB pamięci RAM, jądro Linux 3.8.13-bone20, GCC 4.6.

Jak widzimy nie ma dużych różnic pomiędzy tymi systemami. Próbowaliśmy zrobić jeszcze testy z użyciem Arch Linuksa, ale pakiet testowy wyrzucał błędy i nie da się go w żaden sposób uruchomić.

BeagleBone Black vs Raspberry Pi Model B

Rok temu twórcy Raspberry Pi udostępnili możliwość podkręcania bez utraty gwarancji, tzw. Turbo Mode. Pozwala on na zwiększenie taktowania urządzenia do 1 GHz, przy napięciu 1.35 V. Postanowiliśmy, że właśnie w tym trybie zrobimy kilka testów porównawczych z BeagleBone Black.

Konfiguracja testowa Raspberry Pi wyglądała następująco: Phoronix Test Suite 4.8.2, procesor ARMv6-compatible rev 7 o taktowaniu 1.00 GHz, płyta główna BCM2708, 438 MB pamięci RAM, jądro Linux 3.6.11+ (armv6l), kompilator GCC 4.6, Raspbian 2013-09-10 oparty na Debianie 7.1 Wheezy.

W teście kompilacji widać znaczącą przewagę BBB nad Maliną, w kodowaniu i kompresji różnice są niewielkie, z przewagą RPi. Ciekawostką okazał się test szyfrowania, gdzie Raspberry Pi ma 70 sekundową przewagę nad BeagleBone Black. Powtarzaliśmy ten benchmark kilka razy i zawsze wychodziły te same wyniki.

Artykuł ten jest częścią serii o BeagleBone Black. Za dostarczenie płytek dziękujemy BOTLAND.com.pl

Poprzedni artykułxfce4-settings 4.11.1
Następny artykułGStreamer 1.2 z nowymi wtyczkami, nowymi funkcjami API i lepszą obsługą V4L2
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

10 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem BBB ma jedną ważną przewagę nad RPi :) Większa ilość złączy GPIO. Fajna jest też biblioteka JS do sterowania pinami. Daje nam fajne możliwości tworzenia w łatwy sposób kontrolowania urządzeń przez przeglądarkę :)

    • Moim zdaniem RPi. Bo bez problemu odtwarza filmy FullHD czego BBB nie da rady płynnie odtworzyć, ale HD już ładnie odtwarza. Już niedługo będzie o tym artykuł więc warto poczekać :)

  2. Czy BBB bylo odpalone z PC czy tak jak RPi: oddzielne zasilanie + monitor? Bo podobno BBB podpiete do PC ma zmniejszone taktowanie procka, tzn nie ma tego 1GHz.

  3. Sorki za mały offtop ale mam pytanie, czy coś się stanie z BBB gdy na GPIO poda się jakiś stan, gdy ten nie będzie jeszcze uruchomiony? Niby w instrukcji jest napisane że dopóki nie wstanie szyna zasilania 3v3B to nie można, ale interesuje mnie zdanie osoby która już się trochę bawiła BBB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj