BeagleBone Black ma być wydajnościową i cenową konkurencją dla Raspberry Pi Model B. Dzięki zastosowaniu procesora TI Sitara AM3359 taktowanego zegarem 1GHz, zbudowanego w oparciu o ARMv7l Cortex-A8, 512 MB pamięci RAM DDR3 o taktowaniu 606MHz, karty graficznej PowerVR SGX530 oraz 2 GB wbudowanej pamięci flash eMMC, otrzymujemy naprawdę ciekawy komputer. Jak zatem przedstawia się jego wydajność w stosunku do Raspberry Pi Model B?
Na początek zrobiliśmy porównanie Debiana 7.1 Wheezy i Ubuntu 13.04 na BeagleBone Black. Konfiguracja testowa przedstawiała się następująco: Phoronix Test Suite 4.8.2, procesor ARMv7 rev2 o taktowaniu 1.00 GHz, 438 MB pamięci RAM, jądro Linux 3.8.13-bone20, GCC 4.6.
Jak widzimy nie ma dużych różnic pomiędzy tymi systemami. Próbowaliśmy zrobić jeszcze testy z użyciem Arch Linuksa, ale pakiet testowy wyrzucał błędy i nie da się go w żaden sposób uruchomić.
BeagleBone Black vs Raspberry Pi Model B
Rok temu twórcy Raspberry Pi udostępnili możliwość podkręcania bez utraty gwarancji, tzw. Turbo Mode. Pozwala on na zwiększenie taktowania urządzenia do 1 GHz, przy napięciu 1.35 V. Postanowiliśmy, że właśnie w tym trybie zrobimy kilka testów porównawczych z BeagleBone Black.
Konfiguracja testowa Raspberry Pi wyglądała następująco: Phoronix Test Suite 4.8.2, procesor ARMv6-compatible rev 7 o taktowaniu 1.00 GHz, płyta główna BCM2708, 438 MB pamięci RAM, jądro Linux 3.6.11+ (armv6l), kompilator GCC 4.6, Raspbian 2013-09-10 oparty na Debianie 7.1 Wheezy.
W teście kompilacji widać znaczącą przewagę BBB nad Maliną, w kodowaniu i kompresji różnice są niewielkie, z przewagą RPi. Ciekawostką okazał się test szyfrowania, gdzie Raspberry Pi ma 70 sekundową przewagę nad BeagleBone Black. Powtarzaliśmy ten benchmark kilka razy i zawsze wychodziły te same wyniki.
Artykuł ten jest częścią serii o BeagleBone Black. Za dostarczenie płytek dziękujemy BOTLAND.com.pl
BeagleBone Black – testy wydajnościowe http://t.co/sA89sP4oj0 via @Picoboardpl
Michał Olber liked this on Facebook.
Moim zdaniem BBB ma jedną ważną przewagę nad RPi :) Większa ilość złączy GPIO. Fajna jest też biblioteka JS do sterowania pinami. Daje nam fajne możliwości tworzenia w łatwy sposób kontrolowania urządzeń przez przeglądarkę :)
Możesz podać linka do tego sterowania GPIO z przeglądarki?
BeagleBone Black jest ogółem wydajniejsza od Raspberry Pi w wielu zadaniach. Aczkolwiek bardzo mnie zdziwiły niektóre wyniki w testach.
a który ma lepsze wyjście hdmi Panowie? :) Generalnie poszukuję płytki jaki centrum multimedialne…
Moim zdaniem RPi. Bo bez problemu odtwarza filmy FullHD czego BBB nie da rady płynnie odtworzyć, ale HD już ładnie odtwarza. Już niedługo będzie o tym artykuł więc warto poczekać :)
Cyryl Sochacki liked this on Facebook.
Czy BBB bylo odpalone z PC czy tak jak RPi: oddzielne zasilanie + monitor? Bo podobno BBB podpiete do PC ma zmniejszone taktowanie procka, tzn nie ma tego 1GHz.
Sorki za mały offtop ale mam pytanie, czy coś się stanie z BBB gdy na GPIO poda się jakiś stan, gdy ten nie będzie jeszcze uruchomiony? Niby w instrukcji jest napisane że dopóki nie wstanie szyna zasilania 3v3B to nie można, ale interesuje mnie zdanie osoby która już się trochę bawiła BBB.