Bezpieczeństwo sieci opartych na Linuksie

Bezpieczeństwo sieci opartych na Linuksie

przez -
0 703
Linux Tux

W roku 2003 napisałem i obroniłem pracę magisterską pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Henryka Sroki w katedrze informatyki na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest ona poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa i ochrony danych w systemach informatycznych wykorzystujących sieci komputerowe, w szczególności Internet. Jako bazę budowy takich systemów wybrałem wolny system operacyjny GNU/Linux, który bardzo dobrze sprawdza się na tym polu i którego jestem fanem.

Praca składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy traktuje o teorii bezpieczeństwa informacji, spoglądając na niego przez pryzmat wolnego oprogramowania. Drugi rozdział opisuje bardzo ważną, choć czasem traktowaną pobieżnie kwestię polityki bezpieczeństwa w organizacjach. Dla amatorów technicznej strony mocy powstał rozdział 3. i 4. Opisuję w nich techniki wykorzystywane przez intruzów, a także metody obrony przed nimi. Wreszcie w ostatnim rozdziale przedstawiam praktyczną część mojej pracy, a mianowicie skaner portów, z interface’em webowym o dźwięcznej nazwie “Sherlock”.

Oto skrócony spis treści:

  1. Wolne oprogramowanie a bezpieczeństwo
  2. Polityka i procedury bezpieczeństwa
  3. Typy ataków i metody obrony
  4. Skaner portów “Sherlock”

Pracę napisałem korzystając z edytora Vim, a złożyłem używając LaTeX’a. Udostępniam ją formacie pdf. Można ją pobrać poniżej w całości w postaci pliku .pdf lub spakowanych archiwów. Istnieje też wersja podzielona na rozdziały (w kilku plikach pdf). Można ją pobrać w formie spakowanej lub w formacie pdf przeglądając spis treści.