Birmingham dalej chce Linuksa

Birmingham dalej chce Linuksa

przez -
0 282
Linux Tux

Klęska Linuksa w Birmingham – takim tytułem można było skomentować nieudaną próbę aktualizacji wszystkich komputerów na systemy Open Source w miejskich bibliotekach w Birmingham. Kosz tej operacji wyniósł 500 000 funtów. Ale czy to koniec? Nie, ponieważ rada miasta zamierza kontynuować ten projekt.

Jak powiedział Glyn Evans, szef działu IT – “wolne oprogramowanie oferuje nam wiele korzyści”. Evans przyznaje, że poprzednie plany były zbyt nierealne do zrealizowania – oprogramowanie zarządzające bibliotekami było niekompatybilne z Linuksem, stąd jego używanie na stanowiskach pracy było ograniczone.

Obecny plan zakłada pójście w stronę “cienkich klientów”, gdzie Linux sprawdzi się idealnie. Część z komputerów obecnie wykorzystywanych pracuje co prawda pod systemem Windows, ale korzysta z wolnego oprogramowania – np. OpenOffice, zamiast komercyjnych pakietów biurowych. Rada Miasta Birmingham wsparła również Otwarte Centrum Narodowe, organizację która powstała w zeszłym tygodniu w celu promocji wolnego oprogramowania i otwartych standardów w instytucjach publicznych.