Po wprowadzeniu przez organizatorów >promocji Humble Bundle nowego środka płatności za gry w formie Bitcoin’ów, w sieci pojawiła się akcja Bitcoin Bundle. Naśladowcy oferują nam kilka ciekawych, niezależnych tytułów w zamian za wirtualną gotówkę.

Zacznijmy od początku, czym jest właściwie Bitcoin. Jedni wróżą, że ma on szanse zmienić przyszłość i być doskonałą alternatywą dla Euro, drudzy twierdzą, że jest to wirtualne złoto złodziei – możemy za nią kupić wszystko – począwszy od soku czy czasopisma w internetowym sklepie, kończąc na broni palnej i narkotykach w sieci TOR (która swoją drogą była do niedawna mekką Bitcoina)

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, gdy niejaki Satoshi Nakamoto (pseudonim tajemniczego jegomościa) zaprojektował cały system inspirując się pomysłem na „kryptowalutę“. Bitcoin miał być pierwszą walutą w pełni niezależną i wolną od podatku. Tak, Bitcoin nie może zostać opodatkowany jako cyfrowy środek płatności, jest w pełni anonimowy i nie dotyczą go kursy rzeczywistych walut.

Bitfon

„Pieniądz anarchistów i wolnych ludzi“ wciąż wydaje się być niszowy, ale zauważa go coraz więcej osób, w tym sklepy internetowe, które powoli wdrażają Bitcoin jako formę płatności za ich produkty. Opłaca się, ponieważ wirtualna gotówka znacząco nabrała na wartości.

Aby to zrozumieć, sprawdźmy jak działa Bitcoin. Mało kto z nas wie w jaki sposób pojawia się normalny pieniądz i w jaki sposób wyznacza się jego wartość, więc nie wdając się w zagwozdki techniczne i ekonomiczne, najprościej jak się da:

Bitcoin „wydobywa się“ za pośrednictwem połączenia P2P wykorzystując do tego urządzenia liczące: konsole, procesory czy – najbardziej wydajne – karty graficzne. Nasz sprzęt dokonuje różnych kryptograficznych obliczeń, po czym rozwiązane zadania są sprawdzane przez inne urządzenia podłączone do sieci i na tej podstawie trafiają do nas Bitcoiny.

Bitcoin P2P Virtual Currency

Po rozwiązaniu określonej liczby bloków, trafia do nas Bitcoin. Niestety, ich pula jest ograniczona. Specjalny algorytm zwiększa poziom trudności wydobycia Bitcoina wraz ze wzrostem popularności waluty. Od początku roku kurs BTC z poziomu około 15$ doszedł w cztery miesiące do ponad 260$ i wielu ludzi stało się „internetowymi milionerami“. Pojawiły się nawet głosy o Amerykaninie, który za wirtualną gotówkę kupił sobie apartament. W tym czasie popularność cyfrowej waluty wzrosła nawet kilkukrotnie, a każdy dzień spektakularnych wzrostów przyciągał coraz to większe grono użytkowników.

Najwięcej zarobią więc Ci, którzy przystąpili do projektu najwcześniej. Nowi kopacze nie mają wielkich szans bez specjalistycznego sprzętu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, bardzo dziwi mnie tak stanowczy krok organizatorów Humble Bundle, tym bardziej wydaje się być ryzykowny pomysł ich plagiatorów, by płacić tylko i wyłącznie Bitcoinami.

Tak czy siak – możecie spróbować szczęścia i zabawić się w górnika a może uda Wam się zdobyć linuksowe And Yet It Moves, Eufloria, World of Goo i Spirits. Albo poczekać do kolejnego konkursu na naszej stronie :)