Po wprowadzeniu przez organizatorów >promocji Humble Bundle nowego środka płatności za gry w formie Bitcoin’ów, w sieci pojawiła się akcja Bitcoin Bundle. Naśladowcy oferują nam kilka ciekawych, niezależnych tytułów w zamian za wirtualną gotówkę.
Zacznijmy od początku, czym jest właściwie Bitcoin. Jedni wróżą, że ma on szanse zmienić przyszłość i być doskonałą alternatywą dla Euro, drudzy twierdzą, że jest to wirtualne złoto złodziei – możemy za nią kupić wszystko – począwszy od soku czy czasopisma w internetowym sklepie, kończąc na broni palnej i narkotykach w sieci TOR (która swoją drogą była do niedawna mekką Bitcoina)
Wszystko zaczęło się w 2009 roku, gdy niejaki Satoshi Nakamoto (pseudonim tajemniczego jegomościa) zaprojektował cały system inspirując się pomysłem na „kryptowalutę“. Bitcoin miał być pierwszą walutą w pełni niezależną i wolną od podatku. Tak, Bitcoin nie może zostać opodatkowany jako cyfrowy środek płatności, jest w pełni anonimowy i nie dotyczą go kursy rzeczywistych walut.
„Pieniądz anarchistów i wolnych ludzi“ wciąż wydaje się być niszowy, ale zauważa go coraz więcej osób, w tym sklepy internetowe, które powoli wdrażają Bitcoin jako formę płatności za ich produkty. Opłaca się, ponieważ wirtualna gotówka znacząco nabrała na wartości.
Aby to zrozumieć, sprawdźmy jak działa Bitcoin. Mało kto z nas wie w jaki sposób pojawia się normalny pieniądz i w jaki sposób wyznacza się jego wartość, więc nie wdając się w zagwozdki techniczne i ekonomiczne, najprościej jak się da:
Bitcoin „wydobywa się“ za pośrednictwem połączenia P2P wykorzystując do tego urządzenia liczące: konsole, procesory czy – najbardziej wydajne – karty graficzne. Nasz sprzęt dokonuje różnych kryptograficznych obliczeń, po czym rozwiązane zadania są sprawdzane przez inne urządzenia podłączone do sieci i na tej podstawie trafiają do nas Bitcoiny.
Po rozwiązaniu określonej liczby bloków, trafia do nas Bitcoin. Niestety, ich pula jest ograniczona. Specjalny algorytm zwiększa poziom trudności wydobycia Bitcoina wraz ze wzrostem popularności waluty. Od początku roku kurs BTC z poziomu około 15$ doszedł w cztery miesiące do ponad 260$ i wielu ludzi stało się „internetowymi milionerami“. Pojawiły się nawet głosy o Amerykaninie, który za wirtualną gotówkę kupił sobie apartament. W tym czasie popularność cyfrowej waluty wzrosła nawet kilkukrotnie, a każdy dzień spektakularnych wzrostów przyciągał coraz to większe grono użytkowników.
Najwięcej zarobią więc Ci, którzy przystąpili do projektu najwcześniej. Nowi kopacze nie mają wielkich szans bez specjalistycznego sprzętu.
Biorąc to wszystko pod uwagę, bardzo dziwi mnie tak stanowczy krok organizatorów Humble Bundle, tym bardziej wydaje się być ryzykowny pomysł ich plagiatorów, by płacić tylko i wyłącznie Bitcoinami.
Tak czy siak – możecie spróbować szczęścia i zabawić się w górnika a może uda Wam się zdobyć linuksowe And Yet It Moves, Eufloria, World of Goo i Spirits. Albo poczekać do kolejnego konkursu na naszej stronie :)
Nie wiem właśnie jak się wydobywa te bitcoiny, w sieci są same jakieś programy co się obsługuje za pomocą konsoli i trzeba korzystać z różnych komend i się logować itp a nigdzie nie ma żadnego dobrego poradnika który jest o obsłudze tego :(
To problem wtórny. Najpierw musisz sobie zadać pytanie: czy masz do tego opłacalny sprzęt. Przynajmniej Radeona 5xxx. Inaczej więcej stracisz na prądzie niż zyskasz na kopaniu.
Kartę graficzną mam strasznie słabą :( ale mi nie chodzi o jakiś biznes, chciałem tylko się pobawić, mieć doświadczenie z taką ciekawą walutą … właśnie mi się udało uruchomić guiminer na linuxe :O jak mi się uda wydobyć jakiś grosik to będę zadowolony :)
Nie bawiłem się za dużo w Bitcoin, bo na jakiekolwiek zyski już stanowczo za późno bez specjalnego sprzętu (na Amazonie są jakieś jednostki specjalnie dostosowane do wydobywania Bitcoinow, tzw. koparki) ale.. możesz dołączyć do jakiejś kopalni, np. polmine.pl, tam kopie się grupą i potem zysk jest dzielony między wszystkich wedle ich udziału.
W konfiguracji Ci niestety nie pomogę, sprawdziłem to tylko z ciekawości kiedyś.
Jak zobaczyłem ile trwa synchronizacja z siecią to mi się odechciało xD spróbuję później z bitcoin, w czasach kiedy w Polsce będzie dostępny normalny internet :)
Swego czasu czytałem parę artykułów w internecie n/t tej waluty, i we wszystkich przestrzegali przed tą walutą, wnioski – bitcoin to piramida finansowa. Ten kto się załapał na początku zyskał na leszczach, teraz to jest tylko golenie leszczy. Zobaczcie też jak zmienny jest kurs tej waluty, jest tak niestabilny, że każde państwo/organizacja oparta tylko na tej walucie zbankrutuje.
Pozdrawiam
„Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk
konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat
późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze” – Wikipedia
Podziel się linkami do tych artykułów, bo chcę zobaczyć kto nazwał BC piramidą.
Co do niestabilności kursu http://www.wolframalpha.com/input/?i=gold+price Zasada ta sama: trudne wydobycie, ograniczone zasoby.
kawahoo – bitcoinem interesowałem na poważnie się jakieś 2 lata temu, więc nie podam linków, bo nie pamiętam. Pamiętam jednak jak jeden z autorów wykazywał, że to właśnie sposób pozyskiwania bitcoinów jest oparty na zasadzie piramidy finansowej. Na początku było bardzo łatwo wykopać bitcoin, teraz jest bardzo trudno. Większość waluty jest w posiadaniu bardzo małej ilości właścicieli.
Co do kursu złota, mam nadzieję, że każdy wykształcony człowiek doskonale sobie zdaje sprawę, jakie powinna mieć cechy idealna waluta – STABILNY KURS. Złoto też nie nadaje się na idealną walutę.
Zobacz na przykładzie franka co trzeba robić, aby kurs był stabilny. W przypadku bitcoina nie jest to możliwe, więc mamy tu giełdę bez żadnych reguł i kotroli. I właśnie ta wolność (brak kontroli, brak reguł) bitcoina powoduje, że spekulanci robią sobie szkolenie z przekrętów na tej walucie.
„każdy wykształcony człowiek doskonale sobie zdaje sprawę”
Ach, ta socjotechnika…
To jak z tymi linkami? Konkrety proszę.
kawahoo – widzę, że jesteś dobry z socjotechniki, więc napisz tutaj jaką socjotechnikę stosuje się w przypadku bitcoina (a stosuje się i to wielką).
Nie odróżniasz dwóch pojęć ekonomicznych piramidy finansowej od bańki
spekulacyjnej. Może być to dla Ciebie i (ekspertów – których artykuły
czytałeś) wszystko jedno.
W przypadku bitcoina miała miejsce
bańka spekulacyjna masowy wykup aktywów w celu podwyższenia ceny i
późniejszej nagłej odsprzedaży z zyskiem. Bańka może być na każdym
towarze czy aktywie jak złoto, srebro, ropa, nieruchomości czy ziemia.
Piramida
finansowa to coś innego jest oparta na dywidendzie (nagrodzie) za zakup
danego aktywu opartego na wpłacie od nowych członków. Dopóki napływają
nowi dywidenda jest wypłacana gdy przestają system się wali.
Różnica podstawowa: bańka to spekulacja, (jasne zasady i ryzyko których tylko ignoranci nie chcą zrozumieć)
Piramida finansowa to od początku oszustwo, głoszące nieprawdę i już w momencie powstania niemożliwe do zrealizowania.
PS.
Pytanie Czym jest ZUS