Bitcoinica – włamano się do kantoru

Bitcoinica – włamano się do kantoru

przez -
4 470

Bitcoinica to firma zajmująca się przewalutowaniem realnej waluty na kryptowalutę BitCoin (BTC). 11 maja br. około godziny pierwszej czasu GMT doszło do ataku przestępców i skompromitowania serwerów, w wskutek czego skradziono 18 547 bitcoinów o wartości 55 000 funtów brytyjskich. Na czas audytu zawieszono wszelkie transakcje. Jak informują właściciele, główna część zasobów wirtualnej gotówki została nienaruszona, a skradzione pieniądze należały do właścicieli firmy, nie do użytkowników. Klienci obawiający się o bezpieczeństwo swoich bitcoinów mogą je wycofać.

Skompromitowana została także baza z danymi osobowymi, adresami e-mail oraz szczegółami transakcji, które w przyszłości mogą zostać użyte do phishingu. Agresorzy uzyskali także dostęp do haszy haseł, które z racji zasolenia (ciągu zaburzającego) i zaszyfrowania powinny okazać się bezużyteczne. Pomimo tego, administracja zaleca zmienić hasło jeśli identyczne było używane w innych serwisach. Dane z prawdziwą tożsamością zarejestrowanych klientów hostowano na oddzielnym serwerze, który był szyfrowany osobno. Ich bezpieczeństwo jest nienaruszone.

To drugi w ostatnim czasie atak na serwis Bitcoinica. Zaledwie 2 miesiące temu doszło do ataku na chmury obliczeniowe Linode.com, podczas którego zrabowano 112 100 funtów (€140 000).