Czyszczenie komputera ze zbędnych plików to jedna z podstawowych rzeczy, jakie należy robić, aby nasz system nie stał się śmietnikiem. Nie robienie tego prowadzi do zbędnego zajmowania wolnej przestrzeni dyskowej, która nawet w obecnych czasach potrafi się szybko skończyć. Domyślnie Ubuntu nie posiada aktualnie narzędzia do tych celów, dlatego opiszemy wam BleachBit. Jest to prosty w użyciu program służący do usuwania zbędnych plików. Aplikacja umożliwia wykrywanie i kasowanie plików tymczasowych tworzonych przez ponad 70 najpopularniejszych aplikacji, w tym: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Google Chrome, Adobe Reader, APT, Bash itp.

BleachBit umożliwia czyszczenie pamięci podręcznej, historii przeglądanych stron, logów i dzienników. CleanerML pozwala każdemu tworzyć nowe wtyczki, pozwalające czyścić pliki tymczasowe innych programów. Prócz tego program umożliwia tworzenie skryptów do automatyzacji wielu czynności.

Oprócz standardowych opcji usuwania, narzędzie oferuje również zaawansowane funkcje dostępne dzięki wtyczkom:

  • Nadpisywanie wolnej przestrzeni dyskowej
  • Czyszczenie lokalnych archiwów APT i YUM
  • Usuwanie lokalizacji językowych, historii przeglądania, nieprawidłowych aktywatorów, ostatni otwartych dokumentów w pakietach biurowych
  • Kasowanie plików baz danych SQL, np. Firefoksa

Instalacja

Instalacja programu odbywa się na dwa sposoby:

  • Możemy użyć wersji dostępnej w repozytoriach
  • Pobrać paczkę ze strony aplikacji, gdzie jest najnowsza wersja

Po zainstalowaniu program posiada dwa wpisy: jeden uruchamiany jako zwykły użytkownik, a drugi jako administrator.

4 Komentarze

Odpowiedz